Sportul Şimleu a obţinut a treia victorie în faţa Zalăului în actualul sezon

Într-un duel în care singura miză a reprezentat-o orgoliile dintre cele două tabele, Sportul Şimleu a obţinut sâmbătă, pe teren propriu, o victorie la limită, 2 – 1 în faţa celor de la SCM Zalău. Este a treia victorie în actualul sezon, celelalte două partide (una în campionat, iar alta în Cupa României, fiind câştigate de SCM Zalău). Şimleuanii, care au dat dovadă de multă determinare şi în partida de sâmbătă, s-au impus în ambele dispute din sezonul regulat, 2 – 1 la Zalău şi 2 – 0 pe teren propriu, iar SCM Zalău a câştigat cu scorul de 5 – 1 turul din play-out şi cu scorul 1 – 0 în Cupa României, pe Stadionul Măgura.
Sâmbătă, zălăuanii au fost cei care au început mai bine partida, irosind două ocazii prin Sorian şi Meşter. În minutul 32 a venit şi golul, SCM marcând prin căpitanul Raul Stanciu. După marcarea golului, gazdele au solicitat o lovitură de pedeapsă, în urma unei deposedări a fundaşului Şandru în propria suprafaţă de pedeapsă. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, şimleuanii au restabilit egalitatea prin Mihai Cohan. În partea a doua, Zalăul nu a mai surprins cu nimic, iar Sportul Şimleu a înscris golul victoriei în minutul 75, prin Adelin Neaga.
În urma acestui rezultat, SCM Zalău rămâne pe primul loc în play-out, dar la numai trei puncte avans de CSM Satu Mare, în timp ce Sportul Şimleu, se menţine pe poziţia a III-a, cu 36 de puncte. În runda viitoare, zălăuanii primesc vizita celor de la CFR II Cluj, în timp ce şimleuanii se deplasează la Oradea, pentru duelul cu Luceafărul.

3 Thoughts to “Sportul Şimleu a obţinut a treia victorie în faţa Zalăului în actualul sezon”

1. […] Într-un duel în care singura miză a reprezentat-o orgoliile dintre cele două tabele, Sportul Şimleu a obţinut sâmbătă, pe teren propriu, o victorie la limită, 2 – 1 în faţa celor de la SCM Zalău. Este a treia victorie în actualul sezon, celelalte două partide (una în campionat, iar alta în Cupa României, fiind câştigate de SCM Zalău). Şimleuanii, care au dat dovadă de multă determinare şi în partida de sâmbătă, s-au impus în ambele dispute din sezonul regulat, 2 – 1 la Zalău şi 2 – 0 pe teren…  » Mai multe detalii […]

2. […] Într-un duel în care singura miză a reprezentat-o orgoliile dintre cele două tabele, Sportul Şimleu a obţinut sâmbătă, pe teren propriu, o victorie la limită, 2 – 1 în faţa celor de la SCM Zalău. Este a treia victorie în actualul sezon, celelalte două partide (una în campionat, iar alta în Cupa României, fiind câştigate de SCM Zalău). Şimleuanii, care au dat dovadă de multă determinare şi în partida de sâmbătă, s-au impus în ambele dispute din sezonul regulat, 2 – 1 la Zalău şi 2 – 0 pe teren… Citeste mai mult […]