Şimleul şi Piatra Neamţ se duelează pentru a cincea oară în acest sezon

Eliminată din Cupa României de Piatra Neamţ, formaţia pregătită de Mircea Abraham vrea să-şi ia revanşa în faţa echipei pregătite de Dan Gavril în prima fază a play-off-ului şi să încheie actualul sezon pe poziţia a opta. Phoenix Şimleu Silvaniei şi LPS Piatra Neamţ s-au ntâlnit de patru ori în acest sezon, de două ori în Cupa României şi de două ori în campionat. În cupă, nemţenii s-au impus cu 3 – 1 pe teren propriu, scor cu care a câştigat şi Şimleul sub Măgura, însă Piatra Neamţ a câştigat „setul de aur” şi, totodată, calificarea în sferturile Cupei României.

În campionat, LPS Piatra Neamţ s-a impus cu 3 – 0 în meciul tur, iar în returul de la Şimleu Silvaniei, Phoenix a câştigat cu 3 – 1.
Partida dintre Phoenix Şimleu Silvaniei şi LPS Piatra Neamţ este programată sâmbătă, de la ora 18, în Sala „Măgura” din Şimleu Silvaniei.
Înaintea play-off-ului, Phoenix Şimleu ocupă locul opt în campionat, cu 20 de puncte, iar nemţenii se situază pe poziţia a noua, cu 16 puncte.