SCM Zalău, dintr-o victorie în alta

După ce a obţinut o performanţă istorică în Cupa României, calificându-se în grupele competiţiei, SCM Zalău nu face paşi greşiţi nici în campionat. Echipa pregătită de Cristian Lupuţ şi Sergiu Moga s-a impus vineri cu scorul de 2 – 1 pe terenul celor de la Minerul Ocna Dej, obţinând astfel a treia victorie din tot atâtea posibile în campionat.
Partida a fost una echilibrată de la început până la final, iar la cabine s-a intrat cu „scor alb”. După revenirea de la vestiare, zălăuanii au deschis scorul prin Stefan Nikolic, în minutul 74, dar gazdele au restabilit egalitatea 10 minute mai târziu. SCM-ul nu s-a mulţumit cu rezultatul de egalitate, iar în prelungiri a punctat decisiv, prin Vlad Fărcăşan.
După trei etape, SCM Zalău are 9 puncte, fiind singura echipă din Seria a X-a cu maximum de puncte. În etapa viitoare, echipa zălăuană va evolua tot în deplasare, pe terenul echipei CSM Sighetu Marmaţiei, formaţie pregătită de George Zima, fostul antrenor al Zalăului.