SCM Zalău amână primul succes pe teren străin

Cu moralul ridicat după succesul de săptămâna trecută, primul din acest sezon, SCM Zalău spera să obţină vineri prima victorie şi pe teren străin. Echipa pregătită de Alexandru Pop s-a deplasat la Sânmartin, evoluând în faţa formaţiei locale. Disputa a fost una echilibrată, în care Zalăul şi-a creat destul de multe ocazii de a înscrie. Jocul în defensivă, însă, nu a fost cel pe care şi l-a dorit antrenorul Pop, iar zălăuanii au încasat trei goluri pe durata celor 90 de minute. După două ocazii mari la poarta gazdelor, scorul l-au deschis cei de la Sânmartin, în minutul 26, prin Szabados Beniamin, acesta fiind şi scorul pauzei, 1 – 0. La Reluare, gazdele au fost mai prezente în joc, iar în minutul 63, Sergiu Pop a majorat avantajul celor de la Sânmartin. Sebastian Culda a redus din handicap pentru zălăuani, marcând în minutul 63, dar în minutul 88, gazdele au înscris pentru 3 – 1 prin Alexandru Sorian. Culda a reuşit dubla în minutul 90+3, dar a fost prea târziu ca Zalăul să smulgă măcar un punct din această deplasare.
În etapa viitoare, echipa zălăuană va primi vizita celor de la CFR 2 Cluj.
Rezultatele Complete din etapa a V-a: FC comuna Recea – Odorheiu Secuiesc 2 – 0, Avântul Reghin – Viitorul Şelimbăr 1 – 1, CS Sânmartin – SCM Zalău 3 – 2, CFR Cluj ” – Unirea 1924 Alba Iulia 2 – 1, Sticla Arieşul Turda – Sănătatea Cluj 0 – 1, Metalurgistul Cugir – Luceafărul Oradea 0 – 3, Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa – Unirea Dej 1 – 0, Minaur Baia Mare – Industria Galda 2 – 0.
SCM Zalău: Claudiu Băican – Ervin Kinczel, Andrei Şumlea, Cristian Călin, Denis Laza (min. 82, Daniel Supuran), Denis Cubaş (min. 65, Raul Saroşi), Florin Pop, Sebastian Duma, Sebastian Culda, Raul Vitan (min. 57, Bogdan Boje) şi Arnold Neures. Andtrenor: Alexandru Pop. Delegat: Vasile Jula