Rapid Jibou rămâne singura echipă fără punct pierdut în Liga a IV-a

Opt etape s-au scurs din actualul sezon al Ligii a IV-a de fotbal, singura echipă care a obţinut victorii pe linie rămânând doar Rapid Jibou. Echipa pregătită de Emil Ionaş a înregistrat scorul etapei şi în ultima rundă, câştigând cu 10 – 3 duelul de pe teren propriu cu AS Cosniciu. Jibouanii şi-au împărţit în mod egal numărul de goluri înscrie, cinci marcând în prima parte, iar cinci în repriza secundă, scorul pauzei fiind 5 – 3.

Derby-ul dintre Sportul Şimleu şi CS Barcău Nuşfalău s-a terminat fără gol înscris, 0 – 0, rezultat ce i-a permis Jiboului să se distanţeze la două puncte de formaţia de sub Măgura.

Un alt derby s-a disputat la Gîlgău, unde Dumbrava din localitate a învins cu 5 – 2 AS Chieşd, fiind astrfel un debut cu victorie pentru Florin Morar, care a fost numit antrenor principal în urmă cu o săptămână.

Silvania Cehu Silvaniei a obţinut o nouă victorie după patru etape, câştigând la limită, 1 – 0 partida disputată în deplasare, pe terenul echipei Ardealul Crişeni.

Olimpic Bocşa nu s-a prezentat la Ileanda, echipa de pe malul Someşului obţinând astfel o victorie la „masa verde”, prima din acest sezon.

Etapa viitoare este programată după următorul program:  Silvania Cehu Silvaniei – Dumbrava Gâlgău, AS Cosniciu – AS Ileanda, Olimpic Bocşa – Simeşul Someş Odorhei, CS Barcău Nuşfalău – Ardealul Crişeni, AS Chieşd – Rapid Jibou. Sportul Şimleu va sta.

Rezultatele şi marcatorii etapei a VIII-a:

Rapid Jibou – AS Cosniciu 10 – 3 (5 – 3)

Au marcat: Bogdan Ciaca (min. 4 – pen. şi 90+3-pen.), Gabriel Buda (min. 15), Flaviu Porumb (min. 30, 82 şi 90), Sergiu Bercean (min. 39), Gabriel Ţiriac (min. 42) şi Răzvan Meleg (min. 71 şi 85), respectiv Alex Csokos (min. 2), Ioan Ardelean (min. 13) şi Adrian Dregan (min. 31 – pen.)

Sportul Şimleu – CS Barcău Nuşfalău 0 – 0

Dumbrava Gîlgău – AS Chieşd 5 – 2 (3 – 2)

Au marcat: Florin Săstraş (min. 19, 43 şi 56), Flaviu Bărnuţiu (min. 20) şi Raul Brînduşe (min. 90), respectiv Andrei Lăcătuş (min. 6) şi Vlad Tohat (min. 45)

Ardealul Crişeni – Silvania Cehu Silvaniei 0 – 1 (0 – 0)

A marcat: Raul Moţ (min. 70)

AS Ileanda – Olimpic Bocşa 3 – 0 (neprezentare)