Rapid Jibou, lider în Liga a IV-a de fotbal

Odată cu promovarea echipei Unirea Mirşid în Liga a III-a şi cu schimbarea denumirii clubului în SCM Zalău, lupta la titlul judeţean pare să fi rămas între patru echipe: Rapid Jibou, unde, de altfel, au şi ajuns o parte dintre foştii componenţi ai Unirii Mirşid, Sportul Şimleu, CS Barcău Nuşfalău şi Dumbrava Gâlgău. După primele trei runde, formaţia din Jibou, conducă de pe margine de Emil Ionaş, conduce în clasament cu 9 puncte, trei victorii din tot atâtea etape.

Ultima victimă a jibouanilor a fost chiar una dintre contracandidatele la titlu, Dumbrava Gâlgău, în faţa căreia s-a impus cu 4 – 1. Ciprian Pavel  a deschis scorul pentru Jibou în minutul 9, iar în minutul 73 a reuşit „dubla”. Bogdan Ciaca a mai înscris până la pauză pentru Rapid, scorul devenind 2 – 0, iar în minutul 48, Marius Haiduc a redus din handicap pentru Dumbrava, transformând o lovitură de pedeapsă. Tabela a închis-o Andrei Teglaş, în minutul 90+1.

Şimleu Silvaniei s-a impus fără emoţii la Someş Odorhei, 5 – 2, deşi a fost nevoită să joace în inferioritate numerică aproape o oră. AS Ileanda a pierdut şi al treilea joc din acest sezon, 3 – 4 pe teren propriu cu Ardealul Crişeni, în timp ce Olimpic Bocşa a produs surpriza etapei, obţinând un rezultat de egalitate pe teren propriu, în duelul cu CS Barcău Nuşfalău, 1 – 1. AS Cosniciu a „spart gheaţa”, câştigând cu scorul de 4 – 3 duelul de pe teren propriu cu Silvania Cehu Silvaniei.

AS Chieşd a stat în etapa de la finele săptămânii trecute, având în vedere că în campionat s-au înscris doar 11 echipe.

Etapa viitoare este programată la finalul acestei săptămâni, după următorul program: sâmbătă: Sportul Şimleu – Olimpic Bocşa, Silvania Cehu Silvaniei – AS Chieşd; duminică: CS Barcău Nuşfalău – Steaua Cosniciu, Ardealul Crişeni – Someşul Someş Odorhei, Dumbrava Gâlgău – AS Ileanda. Rapid Jibou va sta.

1. Rapid Jibou 3  3  0  0  8 – 2  9p
  2. CS Barcău Nuşfalău 3  2  1  0  9 – 3  7p
  3. Sportul Şimleu 3  2  0  1  12 – 5  6p
  4. AS Chieşd 2  2  0  0  7 – 2  6p
  5. Silvania Cehu Silv. 3  1  0  2  7 – 8  3p
  6. AS Cosniciu 2  1  0  1  4 – 5  3p
  7. Dumbrava Gâlgău 2  1  0  1  3 – 4  3p
  8. Ardealul Crişeni 3  1  0  2  4 – 6  3p