Rapid Jibou a ratat promovarea în Liga a III-a

După remiza înregistrată în urmă cu o săptămână, 1 – 1 pe teren propriu în faţa celor de la Luceafărul Oradea, Rapid Jibou spera într-o minune în returul de la Oradea, chiar dacă era conştientă de faptul că are în faţă o echipă ce evoluease în Liga a III-a în actualul sezon. Din păcate, soarta promovării în Liga a III-a s-a decis în prima jumătate de oră a meciului retur, desfăşurat duminică, Luceafărul conducând cu 3 – 0 după 26 de minute. Scorul final a fost 6 – 3 în favoarea orădenilor, Rapid Jibou ratând astfel şansa de a promova în Liga a III-a.

Adrian Noţigan, veteranul din poarta Jiboului, a demonstrat în unele momente că vârsta nu este un impediment atunci când există dorinţă şi voinţă. Gazdele însă, au început foarte bine meciul, au pasat bine în primele 30 de minute, reuşind să şi marcheze prin Meşter (14) şi Jurcuţ (21 şi 25). Replica Jiboului a venit abia la reluare, Rapidul marcând în minutul 47 prin Ciprian Pavel. Formaţia de pe malul Someşului a sperat la o revenire, dar centralul întâlniriii, sibianul Lucian Ţiţii, a inventat un penalty în minutul 61, transformat de Vinicius, iar soarta promovării nu mai putea fi întoarsă. Până la final, Luceafărul a mai marcat prin Gheban (65) şi Lasconi (88), iar Jiboul a înscris prin Kallai Victor, în minutele 75 şi 78.

Luceafărul Oradea : Al. Ciută – Fl. Drăgan, J. Bonyaa, D. Laza, R. Ștef (63, R. Toderici) Al. Jurcuț (74, R. Tirla), E. Higyed (85, R. Novak), D. Gheban, Șt. Meșter, F. Stajic (74, T. Tamaș), Vinicius Leite (85, D. Lăsconi). Antrenori: Ciprian Dianu și Ioan Pap-Deac

Rapid: Ad. Noțigan – M. Cheța (62, M. Bode), I. Blaga, Cr. Țurcaș, A. Bene (72, R. Pintea), Al. Turcu (77, R. Sabou), G. Buda (72, V. Lazăr), G. Țiriac, R. Birta (46, V. Kallai), Fl. Porumb, C. Pavel. Antrenori: Emil Ionaș (principal) și Nicolae Daroți (secund)