Rapid Jibou a înregistrat scorul etapei

Formaţia de pe malul Someşului s-a impus cu scorul de 10 – 0 pe terenul echipei Silvania Cehu Silvaniei

Luceafărul Bălan are maxim de puncte după patru etape, fiind singura echipă din Liga a IV-a care a câştigat toate partidele din primele patru runde. Formaţia pregătită de Marius Paşca a dispus duminică cu scorul de 3 – 0 de Unirea Mirşid, o altă forţă din Liga a IV-a, după ce în urmă cu o săptămâna câştigase derby-ul cu echipa campioană, Sportul Şimleu. Mihai Bode, care a fost omul meciului, a deschis scorul pentru Bălan, iar celelalte două reuşite le-au aparţinut jucătorilor Negrean şi Lazăr.
Scorul etapei a IV-a l-a înregistrat Rapid Jibou, care a curclasat cu scorul de 10 – 0 Silvania Cehu Silvaniei, chiar pe terenul acesteia. Patru din cele zece goluri au fost marcate de Adrian Fărcaş, trei dintre ele de Turcu, două de Moldovan şi una de Tămăşan, care a şi deschis scorul în minutul şase.
Derby-ul etapei a avut loc la Şimleu Silvaniei, formaţia de sub Măgura remizând 2 – 2 în faţa celor de la Dumbrava Gâlgău. Lupo Csaba, antrenorul-jucător al echipei şimleuane a deschis scorul în minutul 29, dar gazdele au egalat şi au reuşit chiar să preia conducerea în repriza a doua. Silviu Crişan a salvat Şimleul de la a doua înfrângere consecutivă, restabilind egalitatea în minutul 90.
Flacăra Halmăşd a câştigat la scor de neprezentare meciul de pe teren propriu cu AS Chieşd, în timp ce Benfica Ileanda s-a impus cu 2 – 0, tot pe teren propriu, în faţa celor de la CS Crasna.
Partida dintre CS Barcău Nuşfalău şi Olimpic Bocşa s-a încheiat înainte de limită, la scorul de 2 – 2, jucătorii din Bocşa părăsind terenul în minutul 88, după o lovitură de pedeapsă acordată echipei din Nuşfalău.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Sportul Şimleu – Dumbrava Gâlgău 2 – 2
Au marcat: Lupo (min. 29) şi Crişan (min. 90), respectiv Făzăcaş (min. 55) şi Sestraş (min. 58)
Silvania Cehu Silv. – Rapid Jibou 0 – 10
Au marcat: Tămăşan (min. 6), Fărcaş (min. 7, 39, 64 şi 74), Moldovan (min. 67 şi 81) şi Turcu (min. 72, 78 şi 85);
Gloria Bobota – Real Crişeni 0 – 3
Au marcat: Iacob (min. 37), Pasca (min. 65 şi 87);
Flacăra Halmăşd – AS Chieşd 3 – 0
Au marcat: Ardelean (min. 74), Oros (min. 11) şi Medeşan (min. 77)
Unirea Mirşid – Luceafărul Bălan 0 – 3
Au marcat: Bode (min. 33), Negrean (min. 80) şi Lazăr (min. 88)
Benfica Ileanda – CS Crasna 2 – 0
Au marcat: Duma (min. 26) şi Satmari (min. 60)
CS Barcău Nuşfalău – Olimpic Bocşa 2 – 2,
Meciul a fost întrerupt în minutul 88, oaspeţii părăsind terenul după o lovitură de pedeapsă acordată echipei gazdă.
1. Luceafărul Bălan 4 4 0 0 25 – 4 12p
2. Dumbrava Gîlgău 4 3 1 0 14 – 3 10p
3. Benfica Ileanda 4 2 1 1 13 – 3 7p
4. Rapid Jibou 4 2 1 1 13 – 3 7p
5. CS Barcău Nuşfalău 3 2 1 1 7 – 2 7p
6. Real Crişeni 4 2 0 2 12 – 11 6p
7. Unirea Mirşid 4 2 0 2 8 – 7 6p
8. AS Chieşd 4 2 0 2 7 – 9 6p