Prima remiză a sezonului pentru FC Zalău

FC Zalău a obţinut un punct în deplasarea de la Galda, după ce a marcat golul egalizator în minutul 86, când se afla în inferioritate numerică, prin portarul Claudiu Băican, care a transformat o lovitură de pedeapsă

FC Zalău a terminat la egalitate, scor 1 – 1, partida disputată sâmbătă după-amiaza, pe terenul formaţiei albaiuliene, Industria Galda. Gazdele au fost cele care au deschis scorul, în minutul 13, prin Răzvan Frenţiu, care l-a învins pe portarul Băican cu un şut din voleu, trimis din interiorul careului. După doar câteva minute, gazdele puteau face 2 – 0, însă şutul lui Goangă a fost respins de fundaşii zălăuani. Până la pauză, FC Zalău nu a avut nicio ocazie notabilă, însă, în partea a doua, situaţia s-a schimbat. Raul Stanciu şi Cristian Tăbîrţă au avut primele ocazii ale reprizei secunde, iar în minutul 65, internaţionalul de juniori, Daniel Supuran, a fost la un pas de egalare. Acelaşi Supuran şi-a mai încercat o dată norocul în minutul 71, dar fără rezultat pe tabelă şi de această dată. Benjamin Kuku a irosit cea mai mare ocazie a Zalăului un minut mai târziu, şutând balonul în bară din interiorul careului.
Cu un sfet de oră înaintea fluierului final, FC Zalău a rămas în inferioritate numerică, Gabriel Ţiriac fiind eliminat după ce l-a faultat pe Frenţiu din postura de ultim apărător.
Chiar şi în zece oameni, FC Zalău a continuat să atace poarta echipei gazdă, iar în minutul 86 a beneficiat de o lovitură de pedeapsă, Kinczel Ervin fiind faultat în interiorul careului. Portarul Claudiu Băican a ales să execute penalty-ul, înscriind fără emoţii.
În etapa viitoare, FC Zalău va primi vizita „lanternei roşii”, Sănătatea Cluj, meciul fiind programat vineri, de la ora 15, pe Stadionul Municipal.
Industria Galda: Cătălin Ştef – Flaviu Baghiu (min. 54, Alin Câmpean), Paul Păcurar, Răzvan Frenţiu, Petru Medrea, Cristian Ivaşcu, Raul Lungu, Andrei Cernea, Darius Goangă (min. 73, Alexandru Man), Claudiu Haiduc şi Cătălin Ivaşcu. Antrenor: Paul Ciucă
FC Zalău: Claudiu Băican – Kinczel Ervin, Cosmin Cosma, Adrian Sabou, Ionuţ Horgoş (min. 52, Daniel Supuran), Benjamin Kuku, Raul Stanciu (min. 57, Alberto Vălimăreanu), Ibrahim Jamilu, Bogdan Roghină, Gabriel Ţiriac şi Cristian Tăbîrţă (min. 70, Alexandru Pop). Antrenori: Călin Pop (principal) şi Cristian Oros (secund)