Portarii le-au îngropat, portarii le-au salvat

HC Zalău – SCMU Craiova 31 – 30 (15 – 15)

HC Zalău a “smuls” miercuri seara trei puncte extrem de importante în disputa de pe teren propriu cu SCM Universitatea Craiova, după o partidă al cărui final a fost unul extrem de disputat. Zalăul s-a impus cu scorul de 31 – 30, graţie unei intervenţii salvatoare în ultimele secunde ale portarului Ana Maria Inculeţ, din situaţie de “unu la unu”.
Claudia Constantinescu a ieşit din nou la rampă, marcând nu mai puţin de 13 goluri în poarta oltencelor. A avut, însă, şi o aruncare de la şapte metri ratată, într-un moment împortant al jocului, la scorul de 26 – 23 pentru HC Zalău. Mai erau zece minute din meci, iar un gol ar fi dus Zalăul la patru lungimi distanţă şi ar fi făcut ca finalul să fie mai uşor pentru echipa lui Tadici. Atacul nu a mai funcţionat atât de bine în următoarele minute, iar Craiova a restabilit egalitatea la 29 cu trei minute înaintea fluierului de final. Ultimele minute au fost extrem de disputate, de „care pe care”. Constantinescu a marcat cu 30 de secunde înainte de final pentru 31 – 30 şi urma atacul Craiovei. După o evoluţie destul de modestă avută pe parcursul partidei, portarul Ana Maria Inculeţ a devenit în ultimele momente ale jocului „îngerul” din poarta Zalăului, reuşind să apere aruncarea Cătălinei Cioaric din extremă, din poziţie de „unu la unu”. Un alt moment important al jocului s-a consumat în minutul 39, când Valentina Bardac a înscris pentru 21 – 18 cu o reuşită de la mijlocul terenului.
„Este o victorie importantă, iar în condiţii de egalitate de puncte la finalul sezonului, avem noi avantaj, dar mai este mult până departe. Jucătoarele s-au străduit şi le mulţumesc pentru munca depusă în teren, unele au rezistat 60 de minute, ceea ce nu este uşor. Din păcate, exceptând ultima aruncare a Craiovei, poarta noastră a fost goală, dovada fiind şi cele 30 de goluri pe care le-am primit. Au fost cel puţin zece goluri perfect parabile. Sper să revină cât mai repede şi celălalt portar, Adina Mureşan, care poate să ne ajute pe acest post. Craiova este o echipă valoroasă, cu jucătoare foarte bune, cu o investiţie triplă faţă de a noastră, iar când nu ai jucătoare la schimbare de valoare apropiată titularelor, te baţi cu adversarul până în ultimele secunde”, a declarat managerul Gheorghe Tadici la finalul partidei.
Pentru formaţia de la poalele Meseşului urmează duminică partida cu CSM Ploieşti, formaţie pe care a învins-o în tur cu scorul de 30 – 29. Meciul va fi transmis în direct pe DigiSport, duminică, începând cu ora 20.
HC Zalău: Ana Maria Inculeţ, Diana Diaconu – Claudia Constantinescu (13), Diana Puiu (4), Valentina Bardac (4), Andrada Trif (4), Sabine Klimek (3), Teodora Bloj (1), Larisa Tamaş (1), Adina Cîrligeanu (1), Roxana Rob şi Anca Onicaş. Manager: Gheorghe Tadici. antrenor secund: Elena Tadici
SCMU Craiova: Mirela Paşca, Diana Petrescu – Jelena Zivkovik (11), Daniela Băbeanu (8), Cătălina Cioaric (4), Alexandra Andrei (3), Carmen Şelaru (2), Alexandra Iovănescu (2), IovănescuAntrenor: Simona Gogârlă
Rezultatele complete din etapa a XV-a a Ligii Naţionale: HCM Râmnicu Vâlcea – HCM Roman 24 – 23, ASC Corona Braşov – Universitatea Alexandrion Cluj 31 – 31, Rapid Bucureşti – CSM Unirea Slobozia 30 – 24, HC Dunărea Brăila – CSM Ploieşti 25 – 25, Alba Sebeş – CSM Bucureşti 16 – 31, Măgura Cisnădie – HCM Baia Mare 21 -35, HC Zalău – SCMU Craiova 31 – 30.
Programul etapei a XVI-a: HCM Roman – ASC Corona Braşov, CSM Bucureşti – Rapid Bucureşti, HCM Baia Mare – HC Alba Sebeş, Unirea Slobozia – HC Dunărea Brăila, „U” Alexandrion Cluj – Măgura Cisnădie, SCM Craiova – HCM Râmnicu Vâlcea, CSM Ploieşti – HC Zalău.
Finanţator HC Zalău: Consiliul Judeţean Sălaj. Acţionari: Inserco, Total AS, Ady Com, Damco Press. Colaboratori: Cento Group, Hanul Drumeţilor, Brilliant Parc, SC STC Invest SRL, Vidalis, Magazin Sălăjean, Sălăjeanul TV şi Accent Art.
1. CSM Bucureşti 15 15 0 0 473 – 324 45p
2. HCM Baia Mare 15 14 0 1 480 – 349 42p
3. HC Dunărea Brăila 15 9 1 5 405 – 386 28p
4. ASC Corona Braşov 15 8 2 5 427 – 398 26p
5. HCM Roman 15 8 2 5 392 – 378 26p
6. CSM Ploieşti 15 7 3 5 445 – 414 24p