Phoenix Şimleu – primul meci amical, prima victorie

Echipa masculina de volei Phoenix Şimleu Silvaniei a debutat cu dreptul la turneul amical de la Cluj Napoca, învingând ieri dimineaţă, cu scorul de 3 – 2, chiar formaţia organizatoare Universitatea Cluj.
Primul set a fost câştigat la o diferenţă de opt puncte de clujeni, 25 – 17, după care şimleuanii au egalat la seturi, câştigând cu 25 – 14 actul secund. Şimleuanii au preluat conducerea, după ce s-au impus în prelungiri, 28 – 26 în al treilea parţial, dar clujenii nu au cedat, egalând scorul pe seturi, după 25 – 22 în setul patru. Tie-break-ul le-a revenit şimleuanilor, jucătorii pregătiţi de Mircea Abraham câştigând cu 15 – 12.
Phoenix Şimleu Silvaniei: Toth Gabor, Cristian Pop, Ionuţ Silaghi, Bokor Gabor, Florin Filip, Ovidiu Teuşan, Florin Ciobanu – libero. Au mai evoluat: Andrei Harlişca, Gabriel Kiss şi Ionuţ Rus. Antrenor: Mircea Abraham
În celălalt meci din prima reuniune de ieri, Ştiinţa Explorări Baia Mare a învins în trei seturi SCMU Craiova, 25 – 21, 25 – 23, 25 – 16.
Ieri, după închiderea ediţiei, Phoenix Şimleu a evoluat împotriva celor de la Explorări Baia Mare, iar Universitatea Cluj a întâlnit SCMU Craiova.