Phoenix Şimleu, învinsă în patru seturi la Piatra Neamţ

Echipa masculină de volei Phoenix Şimleu Silvaniei nu a avut un debut prea bun de sezon, pierzând cu scorul de 1 – 3 primul meci oficial din noul sezon. Voleibaliştii antrenaţi de Mircea Abraham şi Marius Oniga au evoluat miercuri după-amiaza la Piatra Neamţ, într-un meci contând pentru manşa tur din prima fază a Cupei României.
Şimleuanii au avut un început slab de partidă, pierzând primul set la nouă, dar s-au trezit repede la realitate şi s-au impus cu 25 – 22 în actul secund. A fost însă singurul set câştigat de formaţia promovată în această vară în Divizia A1, nemţenii câştigând cu 25 – 20 şi 25 – 16 parţialele trei şi patru.
Într-un alt meci al primei faze, CSM Agronomia Bucureşti s-a impus cu scorul de 3 – 2 în faţa voleibaliştilor de la Universitatea Cluj, după ce jucătorii pregătiţi de Bogdan Tănase au avut 2 – 0 la seturi. Clujenii s-au impus cu 25 – 20 în actul de debut şi cu 25 – 16 în al doilea parţial. A urmat însă o relaxare inexplicabilă în jocul formaţiei ardelene, ceea ce le-a permis gazdelor să egaleze rezultatul pe seturi, câştigând cu 25 – 17 şi 25 – 20 seturile trei şi patru, iar în tie-break s-au impus cu 15 – 6.
Al treilea duel al primei faze, cel dintre Steaua Bucureşti şi Ştiinţa Explorări Baia Mare s-a încheiat tot în cinci seturi, cu victoria „roş-albaştrilor”.

One Thought to “Phoenix Şimleu, învinsă în patru seturi la Piatra Neamţ”