Phoenix Şimleu atacă Final-Four-ul Cupei României

Miercuri, ora 17, Sala Extreme din Bucureşti
Dinamo Bucureşti – Phoenix Şimleu

Phoenix Şimleu Silvaniei a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României la volei masculin, după ce a eliminat în primul tur formaţia VCM LPS Piatra Neamţ. În partida tur, de la Piatra Neamţ, gaudele s-au impus cu 3 – 1, scor cu care a câştigat Phoenix Şimleu partida tur, iar în setul de aur s-a impus cu 15 – 9. Pentru a ajunge în Final-Four-ul Cupei României, şimeluanii au de trecut un examen şi mai dificil, acela de a elimina Dinamo Bucureşti, în faţa căreia a pierdut cu 0 – 3 în campionat, pe teren propriu. „Mergem să ne jucăm şansa noastră. Atâta timp cât avem o şansă încercăm să profităm de ea. Este clar că ne aşteaptă două meciuri foarte grele cu Dinamo, dar cred că nu este imposibil să ne calificăm în semifinale”, consideră antrenorul Phoenix-ului, Mircea Abraham.
Partida tur dintre Dinamo Bucureşti şi Phoenix Şimleu Silvaniei este programată miercuri după-amiaza, de la ora 17, în Sala Extreme din Capitală.