Pas important spre cupele europene

HC Zalău a obţinut miercuri dimineaţa o victorie importantă pe teren propriu, învingând Romanul cu 34 – 27, la capătul unui meci în care formaţia pregătită de Gheorghe Tadici s-a aflat în permanenţă la conducere.

Jocul cu pivotul a funcţionat foarte bine, iar în minutul 12, echipa zălăuană avea deja un avantaj de şase goluri, 9 – 3. Cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în minutul 20, când Zalăul conducea cu 15 – 6. Până la pauză, romaşcanele au reuşit să reducă puţin din handicap, scorul final al primei părţi devenind 20 – 13.
În partea secundă, jocul s-a mai echilibrat, aceasta şi pe fondul unei uşoare relaxări din partea handbalistelor zălăuane, diferenţa de la finalul partidei fiind la fel ca în prima repriză, de şapte goluri, 34 – 27. În urma acestui succes, HC Zalău face un pas important în lupta pentru ocuparea locului cinci, ultimul care duce în cupele europene.
Echipa pregătită de Tadici va susţine sâmbătă, de la ora 11, ultimul meci pe teren propriu din acest sezon, urmând să primească vizita formaţiei Universitatea Jolidon Cluj.
HC Zalău: Ana Maria Inculeţ, Mihaela Mureşan, Adina Mureşan – Florina Ciobanu, Andrada Pop (2), Florina Ţurcaş, Andrada Trif (1), Valentina Bardac (1), Crina Pintea (15), Roxana Varga (2), Georgiana Ciuciulete (9), Valeria Motogna, Claudia Constantinescu (4) şi Ana-Maria Şomoi. Manager: Gheorghe Tadici
HCM Roman: Paula Vişan, Tereza Pîslaru – Stefanova Genkova (1), Ana Maria Horobeţ (3), Elena Amoagdei, Diana Druţu (4), Ana-Maria Iuganu (1), Tamara Bokaric (1), Oana Chitacu, Paula Pavăl (1), Daniela Crap (7), Dana Băbeanu, Carmen Stoleru (5) şi Raluca Agrigoroaie (4). Antrenor: Florentin Pera