Naţionala lui Tadici a pierdut amicalul cu Oltchim

După o repriză dominată de echipa vâlceană, naţionala României, schimbată radical după Campionatul European, a terminat la egalitate cu Oltchim, a doua parte a meciului

Prima acţiune a echipei naţionale a României, începută luni şi care se încheie astăzi, a cuprins şi două partide amicale, prima având loc miercuri seara, împotriva Oltchimului, la Vâlcea.
Cu o naţională schimbată aproape în totalitate faţă de cea care, în luna decembrie, participase la Campionatul European, „tricolorele” pregătite de Gheorghe Tadici au avut o evoluţie total diferită în cele două reprize.
Scorul final al meciului a fost 37 – 22 în favoarea vâlcencelor, după ce la pauză Oltchimul avea deja un avans de 15 goluri, 22 – 7.
România va susţine în această seară al doilea amical, tot la Vâlcea, în faţa celor de la SCMU Craiova.
Oltchim: Ungureanu, Navarro – Manea (7), Bulatovic (5), Curea (4), Neagu (4), Barbosa (4), Managarova (3), Nechita (3), Farcău (2), Brădeanu (2), Stanca (1), Jovanovic (1), Pineau (1), Meiroşu, Safta. Antrenor: Jakob Vestergaard
România: Mureşan, Nichita, Smedescu – Perianu (6), Băbeanu (4), Pintea (3), Chiper (3), Varga (2), Binescu (2), Gogoriţă (1), Buceschi (1), Druţu, Marin, Tătar, Cârstea, Agrigoroaie, Pricopi. Antrenori: Gheorghe Tadici şi Florin Pera