Naţionala lui Tadici a câştigat Trofeul Carpaţi

Reprezentativa feminină de handbal a României a încheiat duminică cea de-a doua acţiune de pregătire din acest an, desfăşurată la Craiova. Pregătirea s-a încheiat cu tradiţionalul turneu, Trofeul Carpaţi, la care, pe lângă cel două echipe naţionale ale României (A şi B) au mai participat naţionalele Spaniei şi Germaniei.

Trofeul Carpaţi a avut loc de vineri până duminică, în Sala Polivalentă din Craiova. Printre handbalistele convocate de selecţionerul Gheorghe Tadici pentru acţiunea lotului, dar şi pentru Trofeul Carpaţi s-au aflat şi trei jucătoare de la HC Zalău: pivotul Crina Pintea, interul Roxana Varga şi extrema Ana-Maria Tănăsie.
Turneul de la finele săptămânii trecute a debutat cu jocul dintre Germania şi Spania, încheiat cu victoria nemţoaicelor, 27 – 23, după ce acestea au condus ş la pauză cu 16 – 8.
Tot în prima zi a turneului, România A, cu Tadici pe bancă a dispus la nouă goluri (34 – 25, pauză 16 – 13) de reprezentativa B a ţării noastre, condusă de pe margine de Bogdan Burcea, antrenorul Craiovei. Pentru prima reprezentativă a evolua şi Crina Pintea, tot o reuşită având şi Roxana Varga, pentru România B.
„Tricolorele” B au avut o evoluţie mai bună în ziua a doua, în faţa Spaniei, terminând meciul la egalitgate, 25 – 25, după ce la pauză au condus la trei goluri, 16 – 13. Tot la egalitate, 24 – 24 s-a încheiat şi partida dintre România A şi Germania, pivotul Zalăului, Crina Pintea, marcând de patru ori în poarta nemţoaicelor.
Naţionala pregătită de Tadici a câştigat şi în faţa Spaniei, 30 – 23, în ultima zi a Trofeului Carpaţi, ocupând la final prima poziţie în clasament. Handbalistele noastre le-au condus şi la pauză pe iberice, 15 – 12, iar în partea a doua au avut o evoluţie şi mai bună, care le-a permis să se distanţeze la şapte goluri până la final.
În celălalt meci, România B a pierdut cu 25 – 29 meciul cu Germania, oaspetele conducând cu 14 – 12 şi la pauză.
Cu cinci puncte acumulate, România A s-a clasat pe primul loc, având şi un golaveraj de plus 16. Germania s-a situat pe locul doi, Spania a ocupat poziţia a treia, iar România B a încheiat competiţia pe patru.

One Thought to “Naţionala lui Tadici a câştigat Trofeul Carpaţi”