Naţionala de volei a ratat calificarea la Mondiale

În lotul României s-au aflat şi doi voleibalişti de la CS Volei Municipal Zalău: Marian Bala şi Vlad Tebieş

Naţionala masculină de volei a României a ratat, din nou, şansa de a evolua la un Campionat Mondial, după ce s-a clasat pe locul patru în grupă, la finalul fazei a II-a de calificare. Partidele au avut loc săptămâna trecută, în Olanda, iar „tricolorii” au debutat cu o înfrângere categorică şi neaşteptată, în faţa Suediei. După un prim set echilibrat, în care suedezii s-au impus în prelungiri (28 – 26), România a contat foarte puţin în actul secund, pe care l-a pierdut la 14. Ultimul parţial a fost, din nou, unul disputat, dar selecţionata condusă de Dan Gavril a cedat la 23.
Singurul meci câştigat de voleibaliştii români a fost cel cu reprezentativa Israelului, 3 – 1 după ce adversarii noştri au condus cu 1 – 0 la seturi. 26 – 24 pentru naţionala Israelului a fost în primul set, iar în următoarele trei, România s-a impus cu 25 – 18, 29 – 27 şi 25 – 20.
Au urmat trei înfrângeri pentru naţionala ţării noastre, 1 – 3 cu Ucraina, 2 – 3 cu Belarus şi 0 – 3 cu Olanda, rezultate care demonstrează încă o dată, dacă mai era nevoie, nivelul scăzut al voleiului românesc.
Din lotul care a făcut deplasarea în Olanda au făcut parte şi cei doi jucători de la CS Volei Municipal Zalău, Marian Bala şi Vlad Tebieş, iar în victoria cu Israelul, Bala a reuşit să câştige cele mai multe puncte – 23.
1. Ucraina 5 4 1 12 – 4 12p
2. Olanda 5 4 1 12 – 4 12p
3. Belarus 5 4 1 13 – 8 10p
4. România 5 1 4 6 – 13 4p
5. Suedia 5 1 4 5 – 12 4p
6. Israel 5 1 4 5 – 12 3p