Meci tensionat

CS Phöenix Şimleu Silvaniei – CS Arcada Galaţi = 3 – 1 ( 29, 25, -27, 20 )

O partidă foarte echilibrată, dar destul de tensionată. Ambele echipe s-au urmărit parcă şi în reuşite şi în greşeli, mergând „cap la cap” multe perioade. Amândouă şi-au dorit victoria: şimleuanii pentru a-şi lua revanşa (1-3, în tur) şi a se poziţiona pe locul nouă, mai favorabil în „play-out”, iar gălăţenii pentru a demonstra că-şi merită locul cinci, în grupa a doua valorică, în „play-off”. Au câştigat gazdele, după două ore şi 19 minute, de la fluierul de începere, fiind mai atente şi mai combative în setul patru. Ambii coordonatori localnici, Valera Rodman şi Dan Florea, şi-au pus în valoare coechipierii, evidenţiindu-se Lucian Tofan şi Ciprian Viţelaru. În plus, Oramas Robert şi Vlad Cuciureanu s-au remarcat la blocaje, iar Ovidiu Teuşan (în locul lui Robert Ţuţea, de la jumătatea setului întâi), la serviciu. La oaspeţi, Şerban Paşcan, Mihai Dumitrache şi Liviu Cristudor au fost bine serviţi de coordonatorul Cristian Bartha, iar Radovic Namanja a reuşit multe blocaje. Din păcate, pentru ei, gălăţenii n-au putut face faţă presiunii galeriei şi fanilor şimleuani (peste 500 de spectatori), mai ales în setul trei, pe care l-au câştigat. Atunci, au contestat vehement o decizie de arbitraj, s-au retras de pe teren, dar au revenit într-o evidentă stare de enervare, când Liviu Cristudor a vărsat apă în spaţiul propriu de joc, necesitând destul timp pentru ştergerea ei. Din această cauză, acest set a durat 41 de minute !!…
Meciul a debutat în favoarea oaspeţilor (2-0, 3-1), având, apoi, avantaje de câte două-trei puncte (8-6, 13-10, 17-15, 21-18). Totuşi, jocul s-a echilibrat de fiecare dată, existând 18 egalităţi de scor, intrându-se într-un final de set „incendiar”, cu faze spectaculoase. De la 24-23, moldovenii au avut şase „mingi de set”, dar ardelenii au reuşit să le anihileze prin finalizările jucătorilor: Lucian Tofan, Vlad Cuciureanu şi Oramas Robert. De la 28-29, şimleuanii au realizat trei puncte consecutive (31-29), pe serviciul lui Valera Rodman, câştigând setul, în prelungiri, după 34 de minute, prin atacul lui Ciprian Viţelaru. În actul secund, oaspeţii s-au concentrat bine, au jucat pragmatic, detaşându-se substanţial pe tabela de scor: 2-0, 8-4, 13-6, 17-10. Sub impulsul galeriei, sălăjenii şi-au revenit din starea de apatie în care intraseră şi au avut o serie de opt puncte (18-17), când servea Teuşan, iar la plasă se aflau: Vlad Cuciureanu, Dan Florea şi Ciprian Viţelaru. Din nou jocul s-a echilibrat (şase egalităţi de scor), dar, după două „mingi de set”, ai noştri şi-au adjudecat setul în prelungiri (27-25), când Oramas Robert l-a blocat pe Şerban Paşcan. În setul trei, în general, s-a repetat istoria din primul act, însă cu rolurile schimbate. Au fost 14 egalităţi de scor, dar şi alternanţe la conducerea jocului. Ai noştri au avut trei „mingi de set”, însă au câştigat gălăţenii, tot în prelungiri, după a doua „minge de set”, cu scorul de 29-27, prin atacul lui Şerban Paşcan. Setul patru avea să fie şi ultimul, pentru că, după un uşor avânt al gălăţenilor (1-0, 3-1), şimleuanii s-au instalat confortabil la conducerea ostilităţilor (6-3, 10-6, 16-12, 20-15, 23-18), impunându-se cu scorul de 25-20, când Valera Rodman l-a blocat pe Liviu Cristudor.
Şimleu Silvaniei: Vlad Cuciureanu, Valera Rodman (Ionuţ Rus, Dan Florea), Ciprian Viţelaru, Oramas Robert, Lucian Tofan, Robert Ţuţea – căpitan de echipă (Ovidiu Teuşan) şi Silva Joel – libero. Prezenţi: Vlad Negrean şi Florin Filip. Antrenor: Ovidiu Teuşan.
Galaţi: Cristian Bartha – căpitan de echipă (Alexandru Cerşemba), Liviu Cristudor, Radovic Namanja, Mihai Dumitrache (Şerban Paşcan), Zupanc Ziga (Sorin Dragomir), Cosic Ivan şi Doru Ghimeş – libero. Prezenţi: Alexandru Zahar şi Daniel Martin. Antrenor: Neculai Harabagiu.
Au arbitrat: Tudor Pop – principal (Cluj-Napoca), Răzvan Lupuţan – secund (Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Mihai Bujor, Cristian Boroeanu şi Mircea Temian – asistenţi (toţi patru din Zalău).
Observator al Federaţiei Române de Volei: prof. Dan Negroiu (Timişoara).