Meci interzis cardiacilor sub Măgura

Phoenix Şimleu Silvaniei a pierdut cu scorul de 2 – 3 disputa de sâmbătă seara cu SCM Universitatea Craiova, după ce a avut 2 – 1 la seturi, iar în actul decisiv a condus cu 10 – 7

Partida de sâmbătă seara, desfăşurată în Sala „Măgura” din Şimleu Silvaniei, a avut nevoie de cinci seturi pentru a se decide câştigătoarea. Craiova lui Dănuţ Pascu şi-a adjudecat primul set, iar şimleuanii s-au impus în următoarele două, având 2 – 1 la seturi. Oaspeţii au restabilit egalitatea, trimiţând meciul în tie-break, iar în final, Craiova a fost echipa care a punctat mai bine, reuşind să se impună la limită.
Actul de debut a fost fără istoric. Craiova şi-a creat rapid un avantaj liniştitor, având 8 – 5 şi 16 – 8 la cele două întreruperei tehnice. Şimleuanii au făcut destul de multe greşeli şi în partea a doua, iar oaspeţii s-au desprins la zece puncte până la final, 25 – 15.
Situaţia s-a schimbat radical în parţialul secund. Evoluţia echipei şimleuane a fost mai bună, mergându-se „cap la cap” până la a doua întrerupere tehnică, când Şimleul s-a desprins la 16 – 14. Blocajul a funcţionat bine şi pe final, iar Phoenix s-a desprins la 25 – 21.
Şi în setul trei au fost multe răsturnări de scor. Craiova a avut avans minim la primul time-out tehnic şi 16 – 13 la cel de-al doilea, dar Phoenix a restabilit egalitatea la 19, după care a trecut în avantaj. De la scorul de 24 – 21, oaspeţii au revenit la două puncte, şimleuanii câştigând cu 25 – 23 actul al treilea.
Voleibaliştii pregătiţi de Ovidiu Teuşan nu au avut puterea să-şi menţină forma bună şi în setul patru, cedând la o diferenţă de şapte puncte, 18 – 25, după 8 – 6 şi 16 – 13 pentru Craiova la cele două întreruperi tehnice.
Şimleuanii au avut 8 – 6 în tie-break în momentul schimbării terenurilor, apoi s-au desprins la 10 – 7, publicul prezent sperând la o victorie din partea favoriţilor. Din păcate, finalul a fost al craiovenilor, care au restabilit egalitatea la 10, iar până la final s-au desprins la două puncte.
Chiar dacă a pierdut jocul de sâmbătă, Phoenix Şimleu a urcat pe poziţia a noua în clasament în urma punctului câştigat, iar în etapa viitoare va evolua pe terenul echipei Dinamo.
Rezultatele complete din etapa a XVII-a: Banatul Caransebeş – VCM LPS Piatra Neamţ 3 – 0, Arcada Galaţi – Unirea Dej 3 – 1, CSM Bucureşti – Steaua Bucureşti 3 – 1, Phoenix Şimleu Silvaniei – SCMU Craiova 2 – 3, Ştiinţa Explorări Baia Mare – Dinamo Bucureşti 3 – 1. Meciul dintre Tomis Constanţa şi Volei Municipal Zalău a fost amânat pentru data de 11 martie.
1. Tomis Constanţa 16 16 0 48 – 10 45p
2. Volei Municipal Zalău 16 14 2 44 – 14 41p
3. Dinamo Bucureşti 17 11 6 38 – 28 31p
4. SCMU Craiova 17 11 6 41 – 32 30p
5. CSM Bucureşti 17 10 7 38 – 31 27p
6. Arcada Galaţi 17 8 9 35 – 35 26p
7. Unirea Dej 17 6 11 29 – 36 23p
8. Ştiinţa Explorări Baia Mare 17 7 10 31 – 39 22p