Campioana Volei Municipal Zalău a avut nevoie de numai 70 de minute pentru a obţine a şaptea victorie din acest sezon. Formaţia antrenată de Marian Constantin şi Bogdan Nicolae s-a impus cu 3 – 0 (13, 18, 17) pe terenul Centrului Naţional de Excelenţă CSS 2 Baia Mare.
Gazdele au condus în debutul primului set, dar campionii au egalat la 5, după care s-au desprins decisiv. 8 – 6 a fost scorul la primul time-out tehnic şi 16 – 10 la al doilea. Atacul a funcţionat bine, în special din partea universalului Adamajtis, iar Zalăul s-a distanţat la 12 puncte până la final.
În partea a doua, antrenorul Marian Constantin a efectuat şi primele modificări. Centrul Gheorghiţă a fost înlocuit cu Vlad Cuciureanu, iar pe parcurs a intrat şi al doilea libero, Pylyp Harmash. Evoluţia scorului a fost la fel ca în primul set. Gazdele au condus doar în debut, zălăuanii au egalat situaţia la cinci, după care s-au desprins la şapte puncte până la final.
În setul trei au evoluat şi ceilalţi jucători de rezervă, cu excepţia universalului Tarţa, care este accidentat. Zalăul s-a desprins la 5 – 0 în debut, pe serviciului lui Mihalcea, care a reuşit şi doi aşi, scor la care maramureşenii au solicitat întreruperea jocului. Zalăului nu a mai putut fi oprită, având 8 – 2 şi 16 – 10 la cele două întreruperi tehnice, iar scorul final a fost 25 – 17.
„A fost o verificare utilă pentru noi, un joc în care a evoluat aproape toată echipa. Mergem încrezători în Portugalia ţi sperăm să ne întoarcem cu punct sau puncte. Benfica Lisabona este o echipă bună, dar va trebui să arătăm un volei de calitate dacă ne dorim să trecem de această echipă. Sperăm cal a finalul celor două meciuri, să avem un punctaj mai bun decât adversarii noştri”, a precizat antrenorul Marian Constantin.
În etapa viitoare, penultima a turului, Volei Municipal Zalău va primi vizita echipei Tricolorul Ploieşti, partida fiind programată sâmbătă, la ora 18, în Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”.
Volei Municipal Zalău va debuta miercuri în Cupa Challenge, urmând să evolueze pe terenul campioanei Portugaliei, Benfica Lisabona. Meciul este programat la ora 22:30 (ora României).
Volei Municipal Zalău: Dobromir Dimitrov (1), Pawel Adamajtis (23), Răzvan Mihalcea (10), Mihai Gheorghiţă (1), Rareş Bălean (7), Leonardo Dal Bosco (7) şi Adrian Feher – libero. Au mai evoluat: Filip Constantin, Vlad Cuciureanu (2), Filip Stoilovic (12), Cornel Miron (2), Paul Şomoi şi Pylyp Harmash – libero. Antrenori: Marian Constantin (principal) şi Bogdan Nicolae (secund).
CSS 2 CNE Baia Mare: Alexandru Ionescu (7), Alexandru Monga (2), Paul Magdaş (7), Patriciu Păştean (1), Aleksandr Vasilev (8), Aldea şi Mihai Popovici – libero. Au mai evoluat: Paul Abrudan (5), Mihnea Talpa şi Vladan Aleksic (4). Antrenori: Virgil Rău (principal) şi Roxana Rău (secund)

One Thought to “Marian Constantin, antrenor CSVM Zalău: „A fost o verificare utilă, în care a evoluat aproape toată echipa””

COTZA merge in excursia din Portugalia ? Sa piarda asa ceva famiglia ?