Mai greu, doar in primul set

SCMU Craiova – Remat Zalau 0 – 3 (-25, -17, -18)

CS Remat Zalau a sustinut miercuri dupa-amiaza, in deplasare, restanta cu SCMU Craiova. Voleibalistii pregatiti de Michael Warm si Aurel Vlaicu au dispus in trei seturi de craioveni, singurul set care a necesitat prelungiri fiind setul intai. Gazdele conduceau la un moment dat cu 15 – 11, dupa care scorul a devenit 16 – 15 pentru zalauani dupa cinci servicii consecutive ale danezului Ditlersen.

Insa dupa 27 – 25 in primul set, Rematul a condus tot timpul in urmatoarele doua seturi, iar diferenta a fost una cat se poate de clara (25 – 17, 25 – 18). In urma acestui succes, echipa zalauana a urcat pe pozitia a doua in clasament, iar sambata, de la ora 17 va evolua pe teren propriu, in fata echipei Steaua Bucuresti. Din pacate, cei doi tehnicieni nu vor putea conta sambata pe sarbul Ljubicic, care a suferit o entorsa in meciul de la Craiova.

CS Remat Zalau: Adriano Lamb, Mihai Maries, Aleksandar Ljubicic, Mads Ditlersen, Gjoko Josifov, Dan Borota, Adrian Feher – libero. Au mai evoluat: Vasile Afloarei si Marius Ciortea. Antrenori: Michael Warm (principal), Aurel Vlaicu (secund).

1. Tomis Constanta 14 11 3 33 – 12 25p

2. Remat Zalau 14 10 4 33 – 14 24p

3. Explorari Baia Mare 14 10 4 33 – 16 24p

4. Dinamo Bucuresti 13 10 3 33 – 12 23p

5. Unirea Dej 14 9 5 32 – 18 23p

6. Torpi Tg. Mures 13 8 5 26 – 21 21p

7. U Cluj 14 7 7 27 – 29 21p

8. VCM LPS Piatra Neamt 13 7 6 24 – 25 20p