Luceafărul Bălan, noua campioană judeţeană la fotbal

Luceafărul Bălan şi-a îndeplinit primul obiectiv din acest an, câştigarea titlului de campioană judeţeană, după ce s-a impus în etapa de duminică cu scorul de 3 – 2 pe terenul celor de la Flacăra Halmăşd. Jucătorii pregătiţi de Marius Paşca au deschis scorul încă din minutul doi, prin Maior Istvan, iar Mihai Bode a majorat avantajul în minutul 19. Maior Istvan a reuşit „dubla” în minutul 35, iar până la pauză, gazdele au redus din handicap prin Călin Balotă. Adrian Dregan a marcat în partea a doua pentru gazde, însă meciul a fost întrerupt în al doilea minut de prelungiri, după ce arbitrul Ionuţ Păuşan a fost agresat de jucătorii echipei gazdă.
Ocupanta locului doi, Dumbrava Gîlgău, a reuşit doar un rezultat de egalitate pe teren propriu cu CS Crasna, scorul final find 4 – 4. În urma remizei formaţiei din Gîlgău, Luceafărul Bălan s-a distanţat la 15 puncte, având şi un meci mai puţin disputat. Având în vedere că până la finalul sezonului mai sunt doar patru etape de disputat, echipa antrenată de Marius Paşca nu mai poate pierde titlul de campioană, putându-şi face calculele pentru „dubla” din cadrul barajului de promovare în Liga a III-a.
Rezultatele şi marcatorii etapei a 22-a:
Dumbrava Gîlgău – CS Crasna 4 – 4
Au marcat: Adrian Pop (min. 15, 65, 74), Adrian Stejerean (min. 16), respectiv Cristian Marcu (min. 35, 41), Dan Cenan (min. 50, 90+4-pen.)
Gloria Bobota – Unirea Mirşid 1 – 6
Au marcat: Răzvan Gal (min. 86), respectiv Raul Iliese (min. 5), Sebastian Moroti (min. 52), Adrian Gheţe (min. 60, 62), Sergiu Bereschi (min. 70, 74)
Silvania Cehu Silvaniei – Benfica Ileanda 6 – 1
Au marcat: Cătălin Odenie (min. 3), Marcel Mureşan (min. 49, 59), Nicolae Micle (min. 52), Bogdan Ungur (min. 54), Sergiu Dalnoki (min. 57-pen.), Marius Rezmiveş (min. 90)
Real Crişeni – Rapid Jibou 0 – 3
Au marcat: Doru Rus (min. 33), Vlad Marian (min. 43) şi Gherman Romulus (min. 90+2)
CS Barcău Nuşfalău – Sportul Şimleu 0 – 2
Au marcat: Marius Şireag (min. 58), Andrei Chiş (min. 70)
AS Chieşd – Olimpic Bocşa 2 – 4
Au marcat: Dan Mărcuş (min. 44), Ovidiu Cătană (min. 51, 87), respectiv Dan Mărcuş (min. 44), Robert Niculăuţ (min. 53, 71, 90+2)
Flacăra Halmăşd – Luceafărul Bălan 2 – 3
Au marcat: Călin Balotă (min. 43), Adrian Dregan (min. 55), respectiv Maior Istvan (min. 2, 35), Mihai Bode (min. 19)

One Thought to “Luceafărul Bălan, noua campioană judeţeană la fotbal”

1. Felicitari Radu, Marius si toata echipa.