Luceafărul Bălan, fără reprică în faţa Unirii Jucu

Echipa pregătită de Călin Pop şi Emil Ionaş a cedat cu scorul de 0 – 3 disputa de pe teren propriu cu Unirea Jucu, iar în ultimele minute, Andrei Teglaş a ratat o lovitură de pedeapsă pentru formaţia sălăjeană

Luceafărul Bălan a suferit sâmbătă a zecea înfrângere a sezonului, pierzând la scor de neprezentare, 0 – 3 meciul susţinut pe teren propriu în faţa Unirii Jucu. Clujenii, al căror lot este mai valoros decât al Bălanului, nu au avut nicio emoţie în disputa de la Bălan, având avantaj pe tabelă încă de la pauză.
Gabriel Luca a deschis scorul în minutul 41, reluând mingea cu capul în plasă, după o lovitură de la colţul terenului executată de Dan Gavrilescu. Bălanul nu a pus aproape deloc în pericol poarta oaspeţilor în prima parte, iar în repriza secundă, jocul a fost controlat tot de formaţia vizitatoare. Jucu şi-a majorat avantajul în minutul 72, prin Mihai Maxim, care l-a învins pe portarul Marcel Petcu după o fază pe contraatac. Dan Gavrilescu a stabilit scorul final, în minutul 77, printr-un şut de la aproximativ 20 de metri.
Luceafărul Bălan a avut şansa de a marca golul de onoare în minutu 89. Cătălin Odenie a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă, centralul a dictat penalty pentru gazde, dar şutul lui Andrei Teglaş a fost apărat de Alexandru Coman.
În urma eşecului suferit sâmbătă, Luceafărul Bălan rămâne pe ultima poziţie în clasamentul Seriei a V-a, urmând ca în etapa de la finalul acestei săptămâni să evolueze în deplasare, pe terenul Unirii Dej.
Luceafărul Bălan: Marcel Petcu – Vlad Lazăr, Gabriel Buda (min. 75, Cătălin Odenie), Marius Haiduc, Alex Turcu (min. 55, Andrei Teglaş), Cătălin Anghel, Bogdan Ciaca (cpt.), Ciprian Nagy (min. 60, Flaviu Porumb), Raul Brânduşe, Mihai Molnar, Darius Colciar. Antrenori: Călin Pop (principal), Emil Ioanş (secund)
Unirea Jucu: Adrian Horvat (min. 82, Alexandru Coman) – Paul Chiş, Gabriel Luca (cpt.), Dan Gavrilescu, Rareş Pintea (min. 55, Pop Patrick), Mihai Kereki, Robert Vulpe, Lucian Turcu, Mihai Maxim (min. 84, Akari Suliman), Alexandru Pop (min. 77, Andrei Moldovan) şi Gabriel Coti. Antrenor: Gică Barbu
Rezultatele complete din etapa a XI-a: CS Oşorhei – FC Zalău 1 – 0, Sănătatea Cluj – Odorheiu Secuiesc 1 – 1, Csikszereda Miercurea Ciuc – Fotbal Comuna Recea 3 – 2, CSM Sighetu Marmaţiei – Industria Galda 1 – 1, CS Iernut – Avântul Reghin 1 – 0, Luceafărul Bălan – Unirea Jucu 0 – 3, Luceafărul Oradea – Unirea Dej 5 – 0.