Luceafărul Bălan a ajuns la „borna” 30

Echipa pregătită de Marius Paşca s-a impus cu scorul de 3 – 1 în derby-ul de sâmbătă cu ocupanta locului secund, Dumbrava Gîlgău, acumulând maxim de puncte după zece etape

Cel mai interesant duel al etapei a X-a din Liga a IV-a de fotbal s-a disputat la Gîlgău, unde Dumbrava din localitate a primit vizita liderului, Luceafărul Bălan. Fără niciun punct pierdut în primele nouă etape, jucătorii pregătiţi de Marius Paşca au continuat seria victoriilor, câştigând cu scorul de 3 – 1 pe terenul celor de la Dumbrava. Bălanul a intrat la vestiare cu avantaj minim, iar după pauză şi-a majorat avantajul prin autogolul lui Marius Cheţa. În minutul 58, Dumbrava a redus din handicap prin Cristian Unguruşan, dar tabela a fost închisă de Mihai Bode, care a reuşit „dubla” în minutul 88.
„Nu a fost un joc spectaculos, probabil şi din cauza mizei, având în vedere că s-au duelat ocupantele primelor două locuri. Important este că am câştigat şi ne-am distanţat în clasament. Din punct de vedere tactic, am făcut un joc mai slab decât de cele anterioare, dar trebuie ţinut cont şi de valoarea adversarului, iar Dumbrava Gîlgău are un lot omogen, cu jucători care evoluează împreună de trei ani. Avem zece victorii după zece etape, cel mai bun atac şi cea mai bună apărare. Sper să avem un parcurs la fel de bun până la finalul campionatului şi să ne consolidăm poziţia de lider”, a afirmat antrenorul Marius Paşca.
Cel mai disputat meci al etapei a avut loc la Jibou, unde Rapidul din localitate a întâlnit campioana ediţiei trecute, Sportul Şimleu. Cele două echipei au terminat la egalitate, scor 2 – 2, după ce la pauză scorul e fost tot egal, 1 – 1. Primul gol s-a înscris în poarta Şimleului, în minutul 23, după ce fundaşul Doru Sabău a trimis mingea în propria poartă, însă patru minute mai târziu, Andrei Chiş a restabilit egalitatea. Rapidul a trecut din nou în avantaj în minutul 65, după reuşita lui Adrian Fărcaş, iar Adrian Dregan a restabilit egalitatea cu cinci minute înainte de final, stabilind scorul final.
Silvania Cehu Silvaniei a dispus cu 5 – 1 pe teren propriu de CS Barcău Nuşfalău, dar oaspeţii au părăsit terenul de joc în minutul 89, după ce arbitrul a acordat o lovitură de pedeapsă în favoarea gazdelor.
AS Chieşd şi-a păstrat poziţia a treia din clasament după victoria la limită obţinută pe teren propriu, în faţa echipei CS Crasna.
Nu mai puţin de nouă goluri s-au înscris în partida de la Crişeni, unde Realul din localitate s-a impus cu 5 – 4 în faţa celor de la Olimpic Bocşa, după ce la pauză scorul a fost 2 – 0 în favoarea gazdelor.

Rezultatele complete şi marcatorii:
AS Chieşd – CS Crasna 1 – 0, 2 – 3 la juniori
A marcat: Marius Arghilean (min. 61)
Silvania Cehu Silvaniei – CS Barcău Nuşfalău 5 – 1, 1 – 1 la juniori
Au marcat: Flaviu Maioş (min. 17), Ionuţ Jeler (min. 23), Călin Odenie (min. 71 şi 76), Nicolae Micle (min. 87), respectiv Lakatos Karoly (min. 82)
Meciul a fost întrerupt în minutul 89, echipa din Nuşfalău părăsind terenul după ce arbitrul a acordat un penalty în favoarea gazdelor.
Dumbrava Gîlgău – Luceafărul Bălan 1 – 3, 1 – 14 la juniori
Au marcat: Cristian Unguruşan (min. 58), respectiv Mihai Bode (min. 14 şi 88), Marius Cheţa (min. 50 – autogol)
Flacăra Halmăşd – Unirea Mirşid 2 – 4, 3 – 4 la juniori
Au marcat: Nicuşor Sârcă (min. 80 şi 88), respectiv Ionuţ Mureşan (min. 20 şi 22), Florin Kordiş (min. 41 şi 68),Radu Blaga (min. 48)
Gloria Bobota – Benfica Ileanda 0 – 4, 3 – 0 la juniori
Au marcat: Mihai Stână (min. 33), Ionuţ Duma (min. 73), Andrei Ciurar (min. 76), Marius Rânziş (min. 80)
Rapid Jibou – Sportul Şimleu 2 – 2, 0 – 1 la juniori
Au marcat: Doru Sabău (min. 23 – autogol), Adrian Fărcaş (min. 65), respetiv Andrei Chiş (min. 27), Adrian Dregan (min. 85)
Real Crişeni – Olimpic Bocşa 5 – 4, 1 – 2 la juniori
Au marcat: Paul Herman (min. 20, 35 şi 56), Bogdan Paşca (min. 72), Cristian Păuşan (min. 87), respectiv Dumitru Bordaş (min. 49 şi 62), Cosmin Pop (min. 63)
1. Luceafărul Bălan 10 10 0 0 62 – 9 30p
2. Dumbrava Gîlgău 10 6 3 1 29 – 12 21p
3. AS Chieşd 10 7 0 3 23 – 17 21p
4. Unirea Mirşid 10 6 2 2 30 – 16 20p
5. Rapid Jibou 10 5 3 2 36 – 10 18p
6. Sportul Şimleu 10 5 3 2 31 – 15 18p
7. Benfica Ileanda 10 5 1 4 23 – 19 16p
8. CS Barcău Nuşfalău 10 4 3 3 16 – 16 15p