Juniorii de la CSS Zalău, calificaţi la turneul sfertfinal

CSS Zalău – CSS Viitorul Cluj 3 – 0 (25 – 21, 27 – 25, 25 – 17)

Voleibaliştii – juniori I de la Clubul Sportiv Şcolar Zalău au acces în turneul sfertfinal din cadrul Campionatului Naţional, după ce au terminat pe poziţia a II-a în Seria E, la finalul sezonului regulat.
Echipa zălăuană a dispus duminică, în ultimul meci al returului, cu scorul de 3 – 0 de CSS Viitorul Cluj, însă meciul a fost mai disputat decât o arată scorul final.
După un prim set controlat în mare parte de echipa zălăuană, care s-a impus la 21, setul al doilea a fost controlat de formaţia oaspete. Zalăul a revenit abia pe final, a egalat situaţia la 24 şi s-a impus în prelungiri.
Ultimul parţial a fost dominat de la un capăt la altul de CSS Zalău, care s-a impus la o diferenţă de opt puncte.
„A fost un meci disputat, cu o echipă bună, chiar dacă ocupă penultimul loc în serie. În setul doi ne-au condus până spre final, dar am revenit foarte bine. Oricum, indiferent care ar fi fost rezultatul final, eram deja calificaţi dinaintea acestui meci”, a afirmat Marina Silaghi, directorul CSS Zalău, care este şi unul dintre antrenorii acestei grupe.
Licitaţia pentru stabilirea locaţiei în care va avea loc sfertfinalul va avea loc marţi, la sediul Federaţiei. CSS Zalău va avea ca adversare în turneul sfertfinal echipele: CVM Tomis Constanţa, CSS Oţelul Roşu şi CSS LPS Suceava.
CSS Zalău: Marius Ilieş, Rareş Bălean, David Domokos, Mihai Criste, Alexandru Bumb, Marius Chende, Răzvan Sabou, Claudiu Iov, Cosmin Taloş, Paul Peşteleu şi Andrei Coţe – libero. Antrenori: Dan Predescu şi Marin Silaghi
Rezultatele complete din ultima etapă a returului: LPS Bihorul Oradea – CSS LAPI Dej 0 – 3, CSS 2 UKRO Baia Mare – CS Phoenix Şimleu Silvaniei 3 – 1, CSS Zalău – CSS Viitorul Cluj 3 – 0.
1. CSS LAPI Dej 10 9 1 27 – 9 25p
2. CSS Zalău 10 8 2 22 – 13 20p
3. CSS 2 OKRO Baia Mare 10 6 4 20 – 15 18p
4. CS Phoenix Şimleu 10 4 6 19 – 19 14p
5. CSS Viitorul Cluj 10 2 8 10 – 27 5p
6. LPS Bihorul Oradea 10 1 9 10 – 28 5p