Juniorii B de la FC Zalău, la a treia victorie

Etapa a XII-a din Campionatul Naţional de juniori republicani a însemnat a treia victorie pentru echipa de juniori B de la FC Zalău. Elevii antrenorului Cristian Oros s-au impus cu 3 – 2 în faţa echipei Industria Sârmei Câmpia Turzii, într-un meci disputat la Baza Sportivă „Viitorul” de la Hereclean. Zalăul a avut la pauză avantaj de două goluri, ambele reuşite aparţănându-i lui Andrei Sezgin. Oaspeţii au redus din handicap după revenirea de la vestiare, dar Andrei Sezgin a reuşit hattrick-ul, ducând scorul la 3 – 1. Până la final, oaspeţii au mai marcat şi ei o dată, stabilind scorul final. În urma acestui succes, FC Zalău a acumulat nouă puncte, la o lungime în spatele ocupantei locului nouă, Sporting Recea.
Juniorii A, pregătiţi de Alexandru Pop, continuă seria eşecurilor, pierzând al şaselea meci consecutiv. Zălăuanii au cedat cu 1 – 4, după ce oaspeţii au avut şi la pauză avantaj de trei goluri, conducând cu 3 – 0. Singura reuşită a zălăuanilor a fost semnată de Vlad Tohat. După un început bun de campionat în care areuşit să urce în prima parte a clasamentului, juniorii A de la FC Zalău au coborât pe locul 11 după 12 etape, având zece puncte acumulate.
Rezulatele complete din etapa a XII-a: FC Zalău – Industria Sârmei Câmpia Turzii 1 – 4 la juniori A, 3 – 2 la juniori B; Ardealul Cluj – „U” Cluj 1 – 1, 2 – 0; CFR Cluj – Electrica Baia Mare 2 – 0, 5 – 0; Gloria Bistriţa – Viitorul „Mihai Georgescu” Cluj 2 – 4, 1 – 2; LPS Cluj – LPS Bistriţa 5 – 2, 2 – 2; LPS Satu Mare – Sporting Recea 0 – 1, 2 – 1; FCM Baia Mare – Olimpia Satu Mare 0 – 2, 0 – 1.
Programul complet al etapei de sâmbătă, 15 octombrie: Industria Sârmei Câmpia Turzii – LPS Satu Mare, Sporting Recea – LPS Cluj,LPS Bistriţa – CFR Cluj, Electrica Baia Mare – Gloria Bistriţa, Viitorul „Mihai Georgescu” Cluj – Ardealul Cluj, „U” Cluj – FCM Baia Mare, Olimpia Satu Mare – FC Zalău.