JOCURILE PARALIMPICE: Ministrul Eduard Novak a câştigat medalia de argint în cursa de urmărire individuală 4000 m

Ministrul Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, a câştigat, medalia de argint în cursa de urmărire individuală de 4000 m de la Tokyo şi aduce astfel prima medalie lotului paralimpic român, potrivit G4media.

Eduard Novak a fost învins în finala pentru medalia de aur de Jozef Metelka, principalul său rival, care l-a ajuns cu un tur din urmă, moment în care cursa s-a oprit.

Ministrul Tineretului şi Sportului a ocupat, ieri, locul al XI-lea, în proba de contratimp 1.000 de metri, categoriile de dizabilitate C4-5. El a fost cronometrat cu timpul de un minut, şase secunde şi 918 miimi. La acest timp s-a aplicat un coeficient de 98,91 la sută, astfel că a Novak (categoria de dizabilitate C4) a contat în clasament cu 1:07.655.

Articol publicat în cadrul parteneriatului dintre cotidianul Magazin Sălăjean şi ziarul Bursa. www.bursa.ro