FC Zalău a pierdut vineri cu scorul de 0 – 2 duelul susţinut în deplasare, pe terenul celor de la CSM Sighetu Marmaţiei, rezultat în urma căruia liderul FCM Baia Mare, care s-a impus la limită, scor 1 – 0 pe teren propriu în faţa echipei Sănătatea Cluj, s-a distanţat la trei puncte. Formaţia din Sighet se afla la patru puncte în spatele zălăuanilor înaintea duelului de vineri, iar în urma victoriei s-a apropiat la un singur punct de formaţia zălăuană care, în etapa viitoare, va avea o nouă deplasare dificilă, la Metalurgistul Cugir.
Scorul final al primei părţi în jocul de la Sighet a fost 0 – 0, ambele goluri fiind marcate în partea secundă. A fost nevoie de trei minute de neatenţie din partea jucătorilor zălăuani ca Sighetu Marmaţiei să înscrie cele două goluri. Scorul a fost deschis în minutul 55 de către Teodor Fudean, care l-a învins pe Claudiu Băican printr-un şut din interiorul careului, iar trei minute mai târziu, Adrian Morar a stabilit scorul final.
„O înfrângere greu de digerat, dar am avut parte de un arbitraj sub orice critică. Nu credeam că mai poate exista în 2015 un astfel de arbitraj, mai ales că a fost vorba despre un arbitru divizionar A. Părerea mea că toate greşelile s-au făcut voit. Gazdele ar fi trebuit să joace în inferioritate numerică încă din minutul trei, după un atac cu tapla exact pe tibia lui Petrache, care în partea a doua nici nu a mai putut continu jocul. Şi noi am jucat foarte slab, am avut o primă repriză modestă, iar în partea a doua am jucat şi mai slab. am avut două, trei ocazii, ceea ce este prea puţin pentru a obţine o victorie. Avem o echipă de atacanţi, după cum se poate observa şi în clasament, dar nu am avut determinare”, a afirmat preşedintele Ioan Morar.
Rezulatele complete din etapa a XIX-a: CS Oşorhei – Metalurgistul Cugir 0 – 2, FCM Baia Mare – Sănătatea Cluj 1 – 0, CS Iernut – Avântul Reghin 1 – 1, Arieşul Turda – Unirea Dej 1 – 0, Unirea Jucu – Gloria Progresul Bistriţa 2 – 1, Industria Galda – CS Sânmartin 2 – 1, CSM Sighetu Marmaţiei – FC Zalău 2 – 0.
14. Sănătatea Cluj 19 2 3 14 19 – 54 9p

One Thought to “Ioan Morar acuză arbitrajul de la Sighet: „Nu credeam că în 2015 mai poate exista un astfel de arbitraj””

1. Ce-i tot luati interviuri acestui agramat ,parvenit care habar nu are de fotbal si de sport in general, care in loc sa dea la echipa fura la greu din bani de la autoritati . Nu vedeti cum se contrazice singur ? Intai ca arbitrul , apoi jocul f. slab al echipei in repriza 1 si apoi si mai slab in a doua ? Cand o sa-i mai dati voie sa cugete atat de profund….despre piese de schimb la autoturisme si despre fotbal , sa-l obligati sa dea ochelari de soare jos, sa-si vada fata de fraier si p…t cum arata ! Cat despre promovare cu el presedinte , la viitoarele paste ale cailor … Lasati-l in lumea lui de bolnav….din pacate !