În faza I a Cupei României, o singură partidă s-a decis la loviturile de departajare

Asociaţia Judeţeană de Fotbal a programat duminică primele 12 dueluri din noua ediţie a fazei judeţene a Cupei României. Un singur meci s-a decis după executarea loviturilor de pedeapsă, cel dintre Viitorul Băbeni şi Someşul Gâlgău, echipa a doua câştigând cu 7 – 6 la general, după ce scorul era 2 – 2 la finalul celor 120 de minute. Şi partida dintre Cetatea Buciumi şi Largiana Românaşi a avut nevoie de prelungiri pentru a se decide învingătoarea. Scorul a fost 4 – 4 după primele 90 de minute, iar în prelungiri, formaţia din Buciumi a mai marcat de patru ori.

Luceafărul Valcău a înregistrat scorul primei etape, câştigând cu 8 – 1 duelul cu Inter Cizer, după ce la finalul primei reprize scorul era 3 – 0.
Două partide au fost decise la „masa verde”: Luceafărul Năpradea – Someşul Odorhei 0 – 3 şi Silvania Cehu Silvaniei – Balti Dob Doba 3 – 0.
Faza a II-a a Cupei României este programată duminică, 4 august, nouă partide urmând să se dispute în această fază. Pe lângă cele şase câştigătoare ale primei faze, în competiţie au mai intrat: Frăţia măerişte, Recolta Agrij şi Olimpia Rus.
Agronova Dragu – Rapid Zimbor 4 – 1
Au marcat: B. Ciuciu (min. 47), S. Ciuciu (min. 75, 76), Cristea (min. 80), respectiv Sâmpetrean (min. 16)
Universitatea Cristolţ – Someşul Letca 1 – 4
Au marcat: David (min. 25), respectiv Mureşan (min. 5, 39), Nemeş (min. 56), Coste (min. 88-autogol)
Unirea Hida – AS Tihău 4 – 2
Au marcat: Şomai (min. 18, 90+1), Brad (min. 35), Unguruşan (min. 60), I. Pocol (min. 54), F. Pocol (min. 60)
Cetatea Buciumi – Largiana Românaşi 8 – 4
Şandor (min. 28), Lazăr (min. 45, 51, 56), A. Ciupe (min. 98), N. Ciupe (min. 114), Păşcuţă (min. 115), Chichişan (min. 119), respectiv Deac (min. 12), Vasarhely (min. 49), Opriş (min. 79), Jimborean (min. 90+1)
Silvania Cehu Silvaniei – Balti Dob Doba 3 – 0
Oaspeţii nu s-au prezentat la meci.
Luceafărul Valcău – Inter Cizer 8 – 1
Au marcat: Linca (min. 18, 33, 53, 54), Bode (min. 38), Roman (min. 65, 79), Bodea (min. 82), respectiv Barbuş (min. 60)
AS Barcău Tusa – Gloria Ban 0 – 3
Au marcat: Wilton (min. 13), Gliguţă (min. 49), Bonţe (min. 60)
Viitorul Băbeni – Someşul Gâlgău 2 – 2 (6 – 7după penalty-uri)
Au marcat: Pop (min. 15), Riza (min. 87), respectiv Latiş (min. 22), Martin (min. 59)
Luceafărul Bălan – Olimpic Gârcei 5 – 2
Au marcat: Pintea (min. 28, 30), Buda (min. 60), Molnar (min. 79), Ortelecan (min. 86), Paşca (min. 36), Călăcean (min. 41)
Kemer Camăr – Steaua Cosniciu 2 – 1
Au marcat: Feraru (min. 78, 89), respecitv Chiorean (min. 72)
Unirea Hereclean – Stejarul Sâg 4 – 1
Au marcat: Cozac (min. 3-autogol), Marian (min. 40, 68, 81), respectiv Sabău (min. 58)
Luceafărul Năpradea – Someşul Odorhei 0 – 3