În derby-ul de la Şimleu, Nuşfalăul s-a impus în prelungiri

CS Barcău Nuşfalău şi Rapid Jibou nu au mai făcut niciun pas greşit de câteva etape, fiind la egalitate de puncte cu o etapă înaintea finalului primei părţi a Ligii a IV-a Sălaj. Dacă Rapid Jibou a avut miercuri un meci uşor, pe teren propriu, în faţa ultimei clasate, CS Crasna, pe care a învins-o cu 7 – 1, CS Barcău Nuşfalău s-a impus mult mai greu la Şimleu. Formaţia pregătită de Adrian Damian s-a impus cu 3 – 2, golul victoriei fiind marcat în al treilea minut de prelungiri, de Orban Robert.

Singura remiză s-a înregistrat în partida dintre Flacăra Halmăşd şi Benfica Ileanda, 5 – 5, după ce oaspeţii au condus cu 5 – 2 la pauză.
Ultima etapă a primei părţi a campionatului este programată duminică, după următorul program: CS Crasna – Meseşl Treznea, Benfica Ileanda – Sportul Şimleu, CS Barcă Nuşfalău – Flacăra Halmăşd, Cetate Almaşu – Dumbrava Gâlgău şi Gloria Bobota – Rapid Jibou.
Rezultatele şi marcatorii etapei a XX-a:
Rapid Jibou – CS Crasna 7 – 1 (3 – 0)
Au marcat: A. Fărcaş (min. 10), Turcu (min. 43, 29), Munteanu (min. 24, 48, 62), Ţurcaş (min. 57), respectiv Chiş (min. 80)
Dumbrava Gâlgău – Gloria Bobota 5 – 2 (4 – 1)
Au marcat: Flavius Ilieş (min. 10), Alin Mierea (min. 13), Costel Chira (min. 15 şi 54) şi Adrian Pop (min. 17), respectiv Răzvan Gal (min. 45 – pen.) şi Silviu Gorgan (min. 90+1)
Flacăra Halmăşd – Benfica Ileanda 5 – 5 (2 – 5)
Au marcat: Doru Opriş (min. 21 şi 62), Kallai Maradona (min. 32 şi 83) şi Mihai Ardelean (min. 88), respectiv Adrian Popan (min. 11 şi 40), Cosmin Bene (min. 23), Bogdan Ceaca (min. 27) şi Florin Mateşan (min. 43)
Meseşul Treznea – AS Chieşd 3 – 8 (1 – 4)
Au marcat: Vlad Berbecar (min. 31 şi 87) şi Vlad Lăcătuş (min. 53), respectiv Robert Bernat (min. 9), Ionuţ Moşincat (min. 16, 28, 45 şi 54), Ovidiu Cătană (min. 25), Fabian Alb (min. 69) şi Gelu Lingurar (min. 89)
Sportul Şimleu – Barcău Nuşfalău 2 – 3 (0 – 1)
Au marcat: Adrian Gheţi (min. 68) şi Marcel Mureşan (min. 83), respectiv Boska Arnold (min. 19), Andrei Chiş (min. 61) şi Orban Robert (min. 90+3)
1. CS Barcău Nuşfalău 19 15 1 3 67 – 23 46p
2. Rapid Jibou 19 15 1 3 62 – 22 46p
3. AS Chieşd 20 11 2 7 66 – 52 35p
4. Flacăra Halmăşd 19 11 1 7 67 – 52 34p
5. Benfica Ileanda 19 9 3 7 55 – 51 30p
6. Dumbrava Gâlgău 19 9 2 8 62 – 44 29p
7. Sportul Şimleu 19 9 2 8 42 – 37 29p
8. Meseşul Treznea 19 6 1 12 29 – 65 19p