HC Zalău, victorie în Zăvoi

După o pauză de opt ani, HC Zalău a reuşit să se impună, din nou, pe terenul echipei din Vâlcea. Ultimul succes în faţa Oltchimului s-a înregistrat în 2005, an în care formaţia condusă de Gheorghe Tadici avea să obţină ultimul titlu de campioană.

Partida de sâmbătă, dintre HCM Râmnicu Vâlcea şi HC Zalău a fost la discreţia formaţiei vizitatoare, care s-a impus la o diferenţă de zece goluri la final, 28 – 18, după ce tabela a arătat 14 – 11 la pauză, tot în favoarea zălăuancelor.
Gazdele au reuşit să ţină pasul cu echipa lui Tadici timp de 17 minute, la finalul cărora scorul era 7 – 8. În partea a doua a primei repzire, Zalăul a început să se distanţeze tot mai mult, intrând la vestiare cu un avantaj de trei goluri.
Repriza a doua a fost dominată şi mai clar de echipa managerului Gheorghe Tadici. HC Zalău conducea cu scorul de 19 – 12, în minutul 38, obligându-o pe antrenoarea Maria Torok Duca să solicite timp de odihnă. Tot Zalăul a fost echipa mai prezentă în joc, distanţându-se, în minutul 45, pentru prima dată, la zece goluri, 23 – 13.
Diferenţa de la final a fost tot de zece goluri, 28 – 18, în urma căreia HC Zalău a acumulat 9 puncte.
Rezultatele complete din etapa a V-a: HCM Baia Mare – CSM Bucureşti 32 – 25, „U” Jolidon Cluj – CSM Cetate Deva 29 – 27, HC Dunărea Brăila – SCM Craiova 24 – 18, CSM Ploieşti – HCM Roman 20 – 26, HCM Râmnicu Vâlcea – HC Zalău 18 – 28, „U” Neptun Constanţa – ASC Corona Braşov 25 – 31.
1. HCM Baia Mare 5 5 0 0 150 – 114 15p
2. HCM Roman 5 5 0 0 135 – 105 15p
3. ASC Corona Braşov 5 4 0 1 159 – 130 12p
4. HC Dunărea Brăila 5 4 0 1 118 – 101 12p
5. HC Zalău 5 3 0 2 104 – 90 9p
6. CSM Bucureşti 5 3 0 2 138 – 130 9p
7. „U” Jolidon Cluj 5 3 0 2 137 – 139 9p
8. CSM Cetate Deva 5 1 1 3 131 – 126 4p