HC Zalău, „sufocată” la Baia Mare

HCM Baia Mare – HC Zalău 24 – 17 (8 – 9)

HC Zalău a rezistat doar o repriză în vacarmul Sălii Sporturilor Lascăr Pană din Baia Mare, unde peste 2.000 de băimăreni au venit să-și încurajeze favoritele. După o primă repriză reușită, la finalul căreia au intrat la vestiare cu avantaj de un gol, 9 – 8, handbalistele zălăuane au fost de nerecunoscut în partea secundă. Evoluția echipei a fost tot mai ștearsă odată cu trecerera timpului, în special pe faza de apărare, gazdele conducând cu 14 – 10 în minutul 42. Ana Maria Șomoi și compania nu au dat semne de revenire nici în ultimul sfert de oră, în timp ce gazdele s-au distanțat și mai mult pe final.

În partea secundă, Zalăul nu a contat foarte mult nici în faza de atac, pe lângă desele ocazii din situație de unu la unu, ratând și două aruncări de la șapte metri, după ce, în prima parte a mai ratat altele două. Degeaba au anihilat-o jucătoarele zălăuane pe Melinda Geiger, care a marcat un singur gol, fiindcă maramureșencele o victorie la șapte goluri, 24-17, după ce s-a impus la șase goluri și în partida tur, de la Zalău.

HCM Baia Mare: portari – Smedescu, Cetățeanu; marcatoare – Rudics (1), Buceschi (7), Ghionea (1), Pârvuț (4), Vârtic (1), Tătar (4), Pașca (2), Oltean (3), Geiger (1). Antrenor: Costică Buceschi

HC Zalău: portari – M. Mureșan, A. Mureșan; marcatoare – Szucs (5), Pera (1), Trif (5), Ailincăi (2), Varga (1), Czeczi (1), Beșe (1), Bădiță (1). Antrenor: Elena Tadici