HC Zalău s-a întors fără niciun punct de la poalele Tâmpei

HC Zalău rămâne fără niciun punct după trei etape, având în vedere că cele două puncte obţinute în prima etapă, în faţa lotului naţional de tineret al României i-au fost retrase, odată cu retragerea echipei naţionale din campionat. Săptămâna trecută, HC Zalău a avut o evoluţie bună spre foarte bună în faţa „galacticelor” de la Oltchim, însă în cele din urmă a pierdut la două goluri, 20 – 22.
Luni, într-un meci contând din etapa a III-a a Ligii Naţionale, HC Zalău a întâlnit în deplasare ASC corona 2010 Braşov, formaţie în faţa căreia a cedat la o diferenţă de patru goluri, 28 – 32, după ce handbalistele managerului Tadici au avut avans de un gol, 15 – 16 la pauză. După revenirea de la verstiare, HC Zalău s-a mai aflat în avantaj până în minutul 35, după care gazdele au preluat iniţiativa. Tabela a mai arătat egalitate în minutul 46, 24 – 24, după care, braşovencele Marianei Târcă s-au distanţat din nou, distanţându-se la patru goluri pe final.
În etapa viitoare, programată duminică, HC Zalău va primi vizita formaţiei CSM Ploieşti.