HC Zalău nu a putut opri invincibilitatea Buzăului

Cu patru victorii din tot atâtea partide susţinute în actualul sezon, Dunărea Brăila nu a putut fi oprită nici în duelul de la poalele Meseşului, de Zalăul lui Tadici. Diferenţa s-a făcut în ultimele 20 de minute, HC Zalău ţinând aproape chiar şi în prima parte din repriza secundă. După 14 – 11 la pauză pentru buzoience, Zalăul a revenit mai motivată de la cabine şi a marcat de trei ori consecutiv în debutul părţii secunde, Mihart, Lazic şi Prycop ducând scorul la 14 – 14. Valoarea echipei adverse a ieşit, din nou, în evidenţă după primele minute, Buzăul reuşind să se desprindă la şase goluri până la final, 30 – 24.

Liga Naţională va fi întreruptă până în data de 9 octombrie, naţionala României urmând să participe la Trofeul Carpaţi ce va avea loc la Bistriţa-Năsăud. La turneul vor mai participa Serbia, Austira şi Spania.

După primele cinci etape, HC Zalău ocupă locul 12, cu 3 puncte acumulate, iar în etapa viitoare va evolua pe terenul campioanei, Rapid Bucureşti.

Rezultatele complete din etapa a V-a: Minaur Baia Mare – HC Dunărea Brăila 27 – 25, Măgura Cisnădie – Rapid Bucureşti 25 – 34, SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Bucureşti 30 – 34, CSM Galaţi – Gloria Bistriţa-Năsăud 25 – 41, HC Zalău – Gloria Buzău 24 – 30, SCM Universitatea Craiova – Dacia Mioveni 31 – 27, CSM Târgu Jiu – CSM Slatina 21 – 22.

Pentru HC Zalău au marcat: Andreea Mihart (10), Emilja Lazic (3), Daniela Marin (2), Tatyana Prycop (2), Gabriela Vrabie (2), Toth Krisztina (2), Roberta Stamin (1), Andreea Mărginean (1), Andreea Bujor (1).

3 Thoughts to “HC Zalău nu a putut opri invincibilitatea Buzăului”

1. […] Cu patru victorii din tot atâtea partide susţinute în actualul sezon, Dunărea Brăila nu a putut fi oprită nici în duelul de la poalele Meseşului, de Zalăul lui Tadici. Diferenţa s-a făcut în ultimele 20 de minute, HC Zalău ţinând aproape chiar şi în prima parte din repriza secundă. După 14 – 11 la pauză pentru buzoience, Zalăul a revenit mai motivată de la cabine şi a marcat de trei ori consecutiv în debutul părţii secunde, Mihart, Lazic şi Prycop ducând scorul la 14 – 14. Valoarea echipei adverse a… Citeste mai mult […]

2. […] Cu patru victorii din tot atâtea partide susţinute în actualul sezon, Dunărea Brăila nu a putut fi oprită nici în duelul de la poalele Meseşului, de Zalăul lui Tadici. Diferenţa s-a făcut în ultimele 20 de minute, HC Zalău ţinând aproape chiar şi în prima parte din repriza secundă. După 14 – 11 la pauză pentru buzoience, Zalăul a revenit mai motivată de la cabine şi a marcat de trei ori consecutiv în debutul părţii secunde, Mihart, Lazic şi Prycop ducând scorul la 14 – 14.  » Mai multe detalii […]