HC Zalău, învinsă la cinci goluri pe terenul Oltchimului

Oltchim Rm. Vâlcea – HC Zalău 29 – 24 (14 – 10)

Prima etapă din returul Ligii Naţionale de handbal feminin i-a pus Zalăului în faţă cel mai dificil adversar din campionat, multipla campioană Oltchim Râmnicu Vâlcea. Partida, desfăşurată miercuri, de la ora 12:15, în Sala Sporturilor „Traian”, din Vâlcea, nu s-a bucurat de un public numeros, foarte probabil, din cauza orei de disputare. Handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici au pierdut la o diferenţă de cinci goluri, 24 – 29, după ce vâlcencele au avut încă de la pauză un avans de patru goluri (14 – 10).
Primul gol al partidei l-a marcat Oltchim, prin Alexandrina Barbosa, după aproape cinci minute de joc, în timp ce pentru zălăuance, primul gol a fost înscris de pivotul Crina Pintea, în minutul şase, când tabela arăta 2 – 0.
Handbalistele managerului Gheorghe Tadici au ţinut aproape de „multinaţionala” Oltchimului până în minutul 13, când gazdele s-au distanţat la trei goluri, 7 – 3, prin Adriana Nechita, iar managerul Gheorghe Tadici a solicitat primul timp de odihnă. Cu un minut înainte de finalul primei părţi, campioana României avea cinci goluri avantaj, 14 – 9, rezultatul pauzei fiind stabilit de Ana-Maria Şomoi, în ultimele secunde, când a marcat pentru 10 – 14.
Partea a doua a fost mai echilibrată, Oltchimul înscriind cu un gol mai mult decât Zalăul. La fel ca în prima repriză, echipa zălăuană a marcat ultimul gol şi în partea a doua, prin extrema stângă, Ana Maria Tănăsie, cu opt secunde înainte de final.
„Am jucat destul de angajat, iar fetele au respectat, în mare parte, tactica pregătită pentru acest joc. Faptul că Oltchimul dispune de un lot şi mai valoros, dar şi mai mare decât al nostru, iar valoarea dintre titulare şi rezerve este apropiată, contează foarte mult. Sunt mulţumit, în mare parte, de evoluţia fetelor şi mă bucur că Adina Mureşan, Roxana Varga, Ana Maria Tănăsie şi Ana Maria Şomoi au făcut un meci bun. Adina Mureşan nu a mai jucat de mult timp, ceea ce mă face să fiu şi mai mulţumit de evoluţia ei. Nu pot spune la fel însă de Szucs, Pintea şi extremele de pe partea dreaptă, care nu ne-au ajutat aproape deloc”, ne-a declarat, după meci, managerul Gheorghe Tadici.
Pentru HC Zalău urmează sâmbătă şi duminică cele două manşe din optimile Cupei EHF, ambele pe teren propriu, împotriva formaţiei portugheze, Juve Lis. Primul joc este programat sâmbătă, de la ora 17, iar al doilea, duminică, începând cu ora 11.
După duleul din Zăvoi, HC Zalău se situează pe locul patru în clasamentul Ligii Naţionale, cu 12 puncte acumulate, având cinci victorii, două egaluri şi patru înfrângeri.
Oltchim Râmnicu Vâlcea: Silvia Navaro, Paula Ungureanu – Oana Manea, Ionela Stanca (2), Alexandrina Barbosa (7), Adina Meiroşu (3), Katarina Bulatovic (3), Aurelia Brădeanu (2), Iulia Curea (3), Adriana Nechita (8), Iulia Managarova (1). Antrenori: Jakob Vestergaard şi Steluţa Luca
HC Zalău: Mihaela Mureşan, Adina Mureşan – Carmina Bădiţă (4), Florina Ţurcaş (1), Andrada Trif, Crina Pintea (3), Roxana Varga (8), Gabriella Szucs (2), Valeria Beşe (1), Loredana Pera (1), Ana Maria Şomoi (1), Ana Maria Tănăsie (3). Manager: Gheorghe Tadici
1. Oltchim Rm. Vâlcea 11 11 0 0 363 – 258 22p
2. HCM Baia Mare 11 8 0 3 305 – 285 16p
3. „U” Jolidon Cluj 11 6 2 3 316 – 308 14p
4. HC Zalău 11 5 2 4 276 – 259 12p
5. ASC Corona Braşov 11 6 0 5 306 – 293 12p
6. CSM Bucureşti 11 5 0 6 293 – 280 10p