HC Zalău, eliminată din Cupa României de liderul HCM Baia Mare

HCM Baia Mare – HC Zalău 31 – 21 (14 – 12)

Calificată direct în sferturile de finală ale Cupei României, HC Zalău a avut ghinionul de a se duela în primul meci chiar cu echipa de pe primul loc, HCM Baia Mare, formaţie favorită la câştigarea competiţiei. La fel ca în partidele din campionat, diferenţa dintre cele două echipe a fost destul de clară şi în partida de joi după-amiaza, la finalul căreia maramureşencele s-au impus cu scorul de 31 – 21 (14 – 12).
Începutul de partidă a fost favorabil băimărencelor, acestea ducând scorul la 6 – 0 în minutul 12, moment în care Elena Tadici a solicitat timp de odihnă. În partea a doua a primei reprize, handbalistele zălăuane au avut o evoluţie mai bună, apropiindu-se la două goluri până la pauză. Din păcate, jocul bun al echipei noastre nu a mai contonuat şi în partea secundă, când băimărencele s-au distanţat din nou, de data aceasta la zece goluri, scorul final devenind 31 – 21.