HC Zalău, cea mai concludentă victorie a sezonului

HC Zalău – CSU Danubius Galaţi 35 – 17 (21 – 8)

Zălăuanii au venit duminică în număr mare la Sala Sporturilor pentru a vedea cea mai clară victorie din acest sezon a favoritelor. HC Zalău s-a impus cu scorul de 35 – 17 (21 – 8) în faţa penultimei clasate, Danubius Galaţi.
Doar primele zece minute au fost echilibrate, după care, cu un joc bun făcut pe faza de apărare, dar şi cu o prestaţie de excepţie, aşa cum ne-a obişnit deja, din partea portarului Paula Vişan, handbalistele zălăuane s-au desprins la cinci goluri, tabela arătând 9 – 4 în minutul 14. Ana Maria Dragut a fost jucătoarea începutului de meci, după care şi-au intrat în rol şi colegele ei. Zalăul a mai înscris de nouă ori, în timp ce oaspetele, de doar două, scorul devenind 18 – 6 în minutul 26. Victoria formaţiei pregătite de Tadici a fost tranşată încă din primele 30 de minute, 21 – 8 fiind scorul pauzei.
Diferenţa de valoare dintre cele două formaţii era cât se poate de clară, astfel că Tadici şi-a permis să ruleze întreg lotul în partea secundă, cu excepţia Sabrinei Lazea, despre care tehnicianul a spus că intenţiona să îi dea şansa să debuteze la HC Zalău, dar „efectiv mi-a scăpat acest detaliu”.
Până la finalul jocului, Zalăul s-a desprins la 18 goluri, obţinând astfel cea mai concludentă victorie din acest sezon.
HC Zalău: Paula Vişan, Ana Maria Inculeţ, Adina Sabău – Ana Maria Dragut (8), Andrada Trif (6), Roxana Rob (5), Velntina Panici (5), Teodora Bloj (3), Larisa Tamaş (3), Raluca Crap (2), Dana Abed-Kader (2), Ana Ciolan (1), Sabine Klimek şi Cristina Nica. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici
CSU Galaţi: Emilia Anghel, Laura Bojoiu – Elena Livrinikj (4), Dajana Iovanovska (3), Mădălina Conache (3), Cosmina Cozma (2), Natasa Krnic (2), Ramona Urse (2), Ştefania Florea (1), Nicoleta Vlad, Andreea Chiricuţă, Andreea Taivan şi Cristina Marcu. Antrenor: Valeriu Costea