HC Zalău, ca şi calificată în sferturile Cupei EHF

HC Zalău – Juve Lis 25 – 14 (15 – 6)

Handbalistele pregătite de Gheorghe Tadici se pot gândi deja la sferturile de finală ale Cupei EHF, după ce au dispus, sâmbătă seara, pe teren propriu, cu scorul de 25 – 14 de formaţia portugheză Juve Lis. Meciul a contat pentru manşa tur din cadrul optimilor de finală, returul fiind programat duminică, de la ora 11, tot la Zalău.
După primele zece minute, HC Zalău avea un avantaj de două goluri (4 – 2), după care, Ana-Maria Şomoi şi compania au început să ia un avans tot mai mare, ajungând să conducă la finalul primei părţi cu 15 – 6.
Zalăul a ratat câteva ocazii bune a marca în prima parte, iar în a doua, numărul acestora a crescut. Diferenţa din repriza secundă a fost de doar două goluri în favoarea echipei noastre, care s-a impus la final cu 25 – 15.
Cele mia multe goluri pentru HC Zalău le-a marcat Roxana Varga, opt, iar de cealaltă parte, cele mai multe reuşite i-au aparţinut jucătoarei Telma Amando, şase.
„Cu toate că diferenţa a fost mare, mă declar nemulţumit de joc şi de atitudinea unor jucătoare, care nu pot să gândească profesionist. Chiar dacă adversarul nu ne-a creat mari probleme, ele trebuiau să-şi respecte statutul de jucătoare profesioniste. Sper ca mâine să înţeleagă discuţia de după joc şi să facă un meci mai bun. Îmi pare rău pentru specatorii prezenţi la sală, pentru că eu le-am spus să joace mai combinativ, iar ele au jucat cât mai individual. Nu se pune problema de calificare. Este clar că trebuie să ne gândim la tragerea la sorţi de marţi. Alin Czeczi nu e refăcută sută la sută, dar este ambiţioasă şi a vrut neapărat să joace”, a declarat, la finalul partidei de vineri seara, managerul Gheorghe Tadici.
HC Zalău: Adina Mureşan, Delia Roman, Mihaela Mureşan – Roxana Rob, Carmina Bădiţă (5), Florina Ciobanu (1), Andrada Pop (1), Florina Ţurcaş (2), Andrada Trif, Alina Czeczi (1), Crina Pintea (3), Roxana Varga (8), Gabriella Szucs (1), Valeria Beşe, Loredana Pera (1), Ana Maria Şomoi (2). Manager: Gheorghe Tadici
Juve Lis: Tatiana Gois, Sofia Joao – Telma Amando (6), Patricia Mehdez (3), Beatriz Cordeiro, Sara Goncalves, Rita Chaves (1), Maria Fatima Suare, Andreea Cardoso (1), Mariana Saho, Francisca Marques, Mariana Moreira, Andreia Isidro (1), Ana Gahte (2).