HC Zalău a urcat pe locul cinci după remiza de la Sebeş

„Toată lumea vorbeşte despre Alba Sebeş ca fiind o echipă nou-promovată, dar nimeni nu spune că există jucătoare în lotul acestei formaţii pe care noi nu ne-am fi permis să le transferăm”, a fost reacţia lui Tadici după egalul înregistrat la Sebeş

HC Zalău a înregistrat sâmbătă prima remiză a sezonului, după ce a terminat la egalitate, 24 – 24 partida susţinută pe terenul formaţiei HC Alba Sebeş. Adversara Zalăului avea o singură victorie obţinută în primele şapte etape şi ocupa penultima poziţie în clasamentul Ligii Naţionale, având mare nevoie de puncte pentru a nu coborî pe ultimul loc. Scorul pauzei a fost 15 – 12 pentru gazde, după un joc nu foarte bun al formaţiei zălăuane, dar repriza secundă a fost câştigată de echipa lui Tadici. Scorul reprizei secunde a fost 12 – 9 pentru handbalistele zălăuane. Tabela a arătat 24 – 23 pentru Alba Sebeş cu câteva secunde înainte de final, iar Diana Puiu a înscris ultimul gol al meciului, reuşită prin care Zalăul a câştigat punctul cu care a urcat o poziţie în clasament.
„Toată lumea vorbeşte despre Alba Sebeş ca fiind o echipă nou-promovată, dar nimeni nu spune că există jucătoare în lotul acestei formaţii pe care noi nu ne-am fi permis să le transferăm. Adversara noastră este în criză de puncte şi şi-a dorit foarte mult victoria. Alba Sebeş a făcut opt transferuri în această vară, dintre care cinci foarte bune, cu jucătoare experimentate. O au şi pe golgetera campionatului, Alexandra Gogoriţă, Antoce este o jucătoare foarte bună, iar Rusu este o jucătoare rapidă. Au transferat şi doi portari care îşi aduc un aport important aproape la fiecare meci, iar pivoţii lor sunt peste cei pe care-i avem noi. Până la urmă, am câştigat un punct la Sebeş, iar cu acest punct am urcat pe locul cinci. Sigur că trei puncte ne erau foarte bune, dar în clasament tot aici am fi fost. Am avut o serie de greşeli impardonabile din partea unor echipe cu experienţă, iar când ratezi nişte situaţii foarte clare şi inviţi adversarul să joace situaţia se complică”, a declarat Gheorghe Tadici.
În etapa de la finalul acestei săptămâni, HC Zalău va primi vizita echipei Rapid Bucureşti, formaţie ce a revenit în această vară în Liga Naţională după o pauză de doi ani. Meciul dintre cele două formaţii este programat sâmbătă, începând cu ora 11, în Sala Sporturilor din Zalău.
Rezultatele complete din etapa a opta: CSM Bucureşti – HCM Roman 30 – 19, CSM Unirea Slobozia – SCM Craiova 28 – 28, Rapid Bucureşti – HC Dunărea Brăila 30 – 35, „U” Alexandrion Cluj – CSM Ploieşti 24 – 28, Măgura Cisnădie – HCM Râmnicu Vâlcea, HC Alba Sebeş – HC Zalău 24 – 24. Partida dintre HCM Baia Mare şi ASC Corona Braşov a avut loc aseară, de la ora 18.
Finanţator HC Zalău: Consiliul Judeţean Sălaj. Acţionari: Inserco, Total AS, Ady Com, Damco Press. Colaboratori: Cento Group, Hanul Drumeţilor, Brilliant Parc, SC STC Invest SRL, Vidalis, Magazin Sălăjean, Sălăjeanul TV şi Accent Art.
14. Rapid Bucureşti 8 1 0 7 211 – 271 3p

One Thought to “HC Zalău a urcat pe locul cinci după remiza de la Sebeş”

1. Dan

Numai carcotasi de ocazie fara creer pot sa creada ca o nou promovata nu poate cstiga cu oricine . Daca rezolva dupa promovare 7sau 8 mercenare de echipe nationale ? Pot lua si campionatul!Dar .handicapati de la …relicva „sportul-excrem…salajan”cum sa inteleaga, habarnisti sefi cum sunt ei?????Vai mama lor de .jecte.