HC Zalău a obţinut a cincea victorie a sezonului

Trei victorii şi o înfrângere este bilanţul echipei HC Zalău în acest an. Formaţia pregătită de Gheorghe Tadici a obţinut al treilea succes miercuri după-amiaza, în faţa celor de la Activ Prahova Ploieşti, într-un duel desfăşurat în Sala Polivalentă din Bucureşti.

Zălăuancele au controlat jocul încă din primele minute, conducând cu 4 – 0 după aproape un sfert de oră. Ploieştencele au redus din handicap şi chiar au egalat la 6, profitând şi de două aruncări de la şapte metri ratate de HC Zalău. Egalitatea a durat, însă, doar câteva secunde, echipa lui Tadici marcând de trei ori consecutiv prin Severin, Popescu şi Dindiligan. La pauză s-a intrat la cabine cu 9 – 8, avantaj minim pentru Zalău, care şi-a mărit considerabil ecartul în partea secundă. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat spre finalul partidei, când Zalăul s-a desprins la 8 goluri, conducând cu 21 – 13 şi 22 – 14. Tatyana Prycop a ratat ultimele două atacuri ale Zalăului, în timp ce adversarele au înscris de două ori în ultimul minut prin Mădălina Mureş, scorul final devenind 22 – 16.

După zece meciuri disputate, HC Zalău ocupă locul opt, cu 15 puncte, având cinci victorii şi tot atâtea înfrângeri.

Următorul meci pentru formaţia lui Tadici este programat în 9 martie, în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea, unde va întâlni CSM Galaţi, echipă situată pe locul 13 în Liga Naţională.

HC Zalău: Raluca Kelemen, Paula Teodorescu, Adina Sabău – Alexandra Severin (6), Cristina Mitrache (3), Mouna Jlezi (3), Andreea Mihart (2), Teodora Popescu (2), Sabrina Lazea (2), Alexandra Dindiligan (2), Irina Ivan (1), Gabriela Vrabie (1), Diana Nichitean, Bianca Berbece, Larisa Şerban şi Alexandra Pricop. Manager: Gheorghe Tadici