HC Zalău a dat-o în bară în Capitală

După primele 30 de minute în care handbalistele zălăuane au trimis de opt ori mingea în bară, scorul pauzei a fost 17 – 10 pentru CSM Bucureşti, iar la final, campioana României a câştigat cu 33 – 21.

La numai trei zile de la victoria obţinută pe teren propriu în faţa celor de la CSM Unirea Slobozia, scor 28 – 21, HC Zalău a evoluat în Capitală, în faţa campioanei CSM Bucureşti.
Diferenţa clară de valoare dintre ele două loturi a ieşit în evidenţă încă din primele minute. De la 2 – 1 cât arăta tabela în minutul trei, campioana României s-a desprins la 7 – 1 în minutul nouă. Gazdele au avut în permanenţă avantaj de cinci şi şase goluri, însă handbalistele pregătite de Gheorghe Tadici au trimis de opt ori mingea în bară în prima parte a meciului. La vestiare s-a intrat cu 17 – 10, după trei goluri consecutive înscrise de bucureştence.
La fel ca şi antrenorul Kim Rasmussen, şi Gheorghe Tadici a rulat întreg lotul pe care l-a avut la dispoziţie, iar „tigroaicele” şi-au dublat avantajul de pe tabelă în partea secundă, scorul final devenind 33 – 21.
„Aşa cum era firesc după un joc disputat cu trei zile înainte şi după un drum de peste 600 de kilometri, fetele au acumulat o stare de oboseală care şi-a pus amprenta asupra jocului. Acest lucru a dus la o lipsă de concentrare şi determinare din partea fetelor, drept dovadă, în primele 15 minute au trimis de şapte ori mingea în bară şi au aruncat de patru ori peste poartă. Nu vrem să găsim circumstanţe atenuante, dar e greu să faci faţă când ai nişte adversare plătite de 11, 12 ori mai bine decât tine. CSM Bucureşti a avut la un moment dat doar jucătoare străine în teren, care evoluează în patru echipe naţionale. Chiar dacă am pierdut, ţin să le evidenţiez pe Cârligeanu, Bardac şi parţial pe Inculeţ. Sunt, însă, dezamăgit de evoluţiile lui Bloj, Onicaş, Lazăr Ştefania şi Diaconu. Urmează un alt meci foarte dificil, cu HCM Baia Mare, în care sper ca fetele să aibă o cu totul altă atitudine şi determinare”, ne-a declarat managerul Gheorghe Tadici.
Partida cu HCM Baia Mare este programată marţi, 9 februarie, în Sala Sporturilor din Zalău.
CSM Bucureşti: Jelena Grubisic, Mayssa Pesoa, Alina Iordache – Isabelle Gullden (6), Cristina Vărzaru (5), Ana Rodrigues (3), Bianca Bazaliu (3), Aurelia Brădeanu (3), Ekaterina Vetkova (3), Carmen Martin Berenguer (2), Iulia Curea (2), Da Silva Fernanda (2), Maria-Cristina Man (2), Elena Nicula (1), Linnea Torstensson (1) şi Oana Manea. Antrenori: Kim Rasmussen (principal) şi Adrian Vasile (secund)
HC Zalău: Ana Maria Inculeţ, Diana Diaconu – Adina Cârligeanu (4), Valentina Bardac (4), Teodora Bloj (3), Diana Puiu (3), Claudia Constantinescu (2), Sabine Klimek (2), Florina Ţurcaş (1), Larisa Tamaş (1), Lazăr Ştefania (1), Roxana Rob şi Anca Onicaş. Manager: Gheorhge Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici.