HC Zalău a dansat Braşoveanca în faţa Coronei

HC Zalău – ASC Corona Braşov 24 – 18 (11 – 9)

HC Zalău: Mihaela Mureşan, Adina Mureşan – Roxana Rob (4), Carmina Bădiţă, Andrada Trif (4), Alina Czeczi (2), Crina Pintea (5), Roxana Varga, Gabriela Szucs (6), Maria Tănăsie (2), Loredana Pera (1), Ana Maria Şomoi. Manager: Gheorghe Tadici
ASC Corona Braşov: Ana Maria Mirică Olariu, Lia Cristina Sântămărean, Denisa Dedu – Laura Chiper (7), Adriana Ţăcălie, Marilena Burghel, Camelia Hotea Balint (2), Alina Şorodoc (3), Oana Apetrei (2), Nicoleta Tudor (2), Andreea Pricopi, Diana Druţu (2). Antrenor: Mariana Târcă.

Handbalistele pregătite de Gheorghe Tadici s-au impus la o diferenţă de şase goluri, 24 – 18, duminică dimineaţa, în faţa formaţiei ASC Corona Braşov, în derby-ul etapei a XIV-a. Exceptând partida de la Vâlcea, unde era imposibil ca Zalăul să emite pretenţii la victorie, pentru gruparea de la poalele Meseşului este a patra victorie consecutivă, după succesul de la Brăila şi cele două victorii clare din cupele europene.
HC Zalău a început cum nu se putea mai prost jocul cu Braşovul, ratând câteva atacuri, dar şi două aruncări de la şapte metri, prin Varga şi Czeczi, în primele opt minute de joc. De altfel, primul sfert de oră a şi fost foarte sărac în goluri, fiecare formaţie reuşind să marcheze doar de trei ori. Braşovul a făcut mai puţine greşeli şi după primul sfert de oră şi a reuşit să se distanţeze la două goluri, 7 – 5 în minutul 23, 8 – 6 în minutul 25 şi 9 – 7, cu trei minute înainte de finalul primei reprize. Handbalistele lui Tadici s-au trezit însă la timp, iar până la final au mai înscris de patru ori, nepermiţându-le oaspetelor să mai marcheze nici o dată.
Jocul echipei noastre s-a îmbunătăţit şi mai mult după revenirea de la vestiare. După zece minute scurse din partea a doua, HC Zalău conducea cu 17 – 11. Din păcate, în minutul 50, la scorul de 19 – 14, Tadici a pierdut pivotul, pe Crina Pintea, care a părăsit terenul după o accidentare gravă la piciorul stâng, nemaiputând continua jocul. Chiar dacă lucrurile păreau să se complice puţin, Ana Maria Şomoi a suplinit-o cu brio pe Pintea, iar Zalăul a obţinut ovictorie clară, la o diferenţă de şase goluri. Un succes ce propulsează echipa lui Tadici pe locul patru în clasamentul Ligii Naţionale, la două puncte în spatele Clujului.
„A fost un joc de mare angajament şi vreau să le felicit pe fete pentru că au rezistat fizic timp de 60 de minute, mai ales pe finalul meciului. Au dat dovadă de multă tenacitate şi au jucat, chiar mai bine decât o arată scorul. Îmi pare rău pentru accidentarea Crinei, fiindcă se pare că e destul de gravă. Braşovul a avut soluţii mai bune decât noi pe bancă şi chiar de aceea trebuie să fiu şi mai mulţumit de victorie. Felete au fost foarte unite astăzi, iar acest lucru s-a văzut în jocul lor. Sunt mulţumit şi de faptul că a fost un spectacol handbalistic. Mă bucur şi pentru Tănăsie, care a venit exact în momentul potrivit şi a ajutat echipa. Urmează să ne pregătim cât mai bine în continuare, fiindcă avem nevoie de puncte şi în deplasare, pentru a corecta rezultatele din meciurile cu Baia Mare şi cu Clujul. Două puncte le-am recuperat deja, la Brăila, însă mai avem nevoie şi de altele”, a declarat, la finalul partidei, Gheorghe Tadici.
În etapa viitoare, HC Zalău va întâlni, în deplasare, CSM Ploieşti, într-un meci programat vineri, de la ora 12:30 şi transmis în direct pe DigiSport.
Rezultatele complete ale etapei: SCM Craiova – HCM Baia Mare 17 – 31, „U” Jolidon Cluj – HC Danubius Galaţi 26 – 24, HC Zalău – ASC Corona Braşov 24 – 18, HC Dunărea Brăila – CSM Ploieşti 31 – 22, CSM Bucureşti – HCM Roman 22 – 19.
11. HC Danubius Galaţi 13 1 1 11 294 – 361 3p

3 Thoughts to “HC Zalău a dansat Braşoveanca în faţa Coronei”

1. soso

de valeria bese nu ai auzit?? sau ea nu se pune!!!
    chiar nu ai superiori acolo care sa verifice ce scrii??? nu cred ca este articol fara greseli

2. De viitor fetele ..

Joc frumos , angajant, ambitii mari, care a placut mult. Jucatoare tinere care cresc cu fiecare joc . Crina este matura si progreseaza de la mecei la meci .A mai aparut una la Pivot dar cam grasa. Asa era si Crina , dar… mai poate slabi inca . Tanasie trebuie sa joace mai mult, e mai buna decat Czezi, mai rapida. ROB in locul lui Bese-Badita , dar e f.f comoda si inceata , trebuie facut ceva cu ea si fortata ! Portar bun , dar ia si goluri f usoare, apoi apara unele imposibile . Nu este constanta, mai are mult de lucru , aia mica a facut un joc bun la Oltchim ar trebui si ea fortata .VARGA nu are curaj , este fricoasa , destul de buna in aparare, dar nu isi foloseste mana stinga , nu intra la bataie , e pacat de ea, daca nu se schimba ca gandire , ramane o jucatoare mediocra ! Oricum un joc frumos care va aduce lume la sala, cum au fost si duminica . FELICITARI !!! Incredere pentru tinere dle Tadici !