HC Zalău a cedat greu la Ploieşti

Gazdele au avut avantaj de patru goluri, 14 – 10 după primele 30 de minute, iar în partea secundă, jucătoarele lui Tadici s-au apropiat la două goluri, rezultatul final fiind 22 – 20 în favoarea echipei prahovene

Jucătoarele pregătite de Gheorghe Tadici au cedat cu scorul de 20 – 22 în deplasarea de la Ploeişti, după ce gazdele au avut avantaj de patru goluri la pauză, 14 – 10. Cu portarul Dragica Tatalovic în zi de graţie, Ploieştiul a obţinut a opta victorie a sezonului. Şi portarul Ana Maria Inculeţ a avut o evoluţie bună în poartă, având nu mai puţin de 17 intervenţii din situaţie de „unu la unu”, însă colegele sale au irosit câteva atacuri în superioritate numerică, iar acest lucru a „cântărit” destul de mult în rezultatul final. Primul gol al partidei s-a marcat abia în minutul trei, prin Bozovic, care a făcut un meci foarte bun în faţa Zalăului. Scorul a devenit 2 – 0 după primele cinci minute, iar în minutul zece, Ploieştiul avea tot două goluri avans, 5 – 3. Scorul a devenit egal în minutul 13, 5 – 5, după o aruncare de la şapte metri transformată de Constantinescu, dar Ploieştiul a marcat de patru ori consecutiv, iar în minutul 17, scorul a devenit 9 – 5. Avantajul de patru goluri al gazdelor a fost păstrat până la pauză, iar la cabine s-a intrat cu scorul de 14 – 10.
În partea secundă, jocul Zalăului a arătat ceva mai bine, iar jucătoarele lui Tadici s-au apropiat de câteva ori la două goluri de o formaţie mult mai experimentată a Ploieştiului. Pe final, zălăuancele au forţat egalarea, dar portarul Tatalovic s-a evidenţiat, din nou, în ultimele minute, astfel că prahovencele au urcat pe locul cinci în clasamentul Ligii Naţionale.
„Ne aşteptam la un joc dificil, fiindcă echipa din Ploieşti face investiţii de patru ori mai mari decât noi şi are în lot foste componente ale echipei naţionale şi cinci jucătoare străine. Eu am fost foarte mulţumit de aportul Ana-Mariei Inculeţ, care a avut 17 intervenţii, aproape de cele ale lui Tatalovic, dar adversarele au avut aruncări mai puternice şi mai bine plasate. Am avut neşansă. Fetele au jucat cu ambiţie, dar au fost câteva situaţii în care am avut superioritate numerică şi nu am reuşit să înscriem, în schimb, am primit gol. A fost şi acea ratare de la şapte metri a Roxanei Rob, care a cântărit mult. Nu se ştie ce s-ar fi întâmplat ulterior. CSM Ploieşti a avut şapte zile de pauză, în timp ce noi am avut miercuri meci cu SCM Craiova, apoi a urmat această deplasare lungă”, a declarat Gheorghe Tadici.
Formaţia de la poalele Meseşului a fost susţinut la Ploieşti de câţiva suporteri zălăuani. „La începerea meciului, au intrat în sală şapte suporteri din galeria noastră, de care nu ştiam că vor veni. Ne-au susţinut pe tot parcursul meciului şi vreau să le mulţumesc pentru acest lucru. Uneori, chiar s-au ridicat peste galeria Ploieştiului”, a mai afirmat tehnicianul zălăuan.
Pentru HC Zalău, urmează duelul de pe teren proriu cu CSM Unirea Slobozia, din cadrul etapei a XVII-a a Ligii Naţionale.
CSM Ploieşti: Şerban, Tatalovic, Ifrim – Bozovic (8), Dmitrovic (4), Farcău (3), Sutska (3), Tivadar (3), Chiricuţă (1), Vasilescu, Florea, Balaban, Sheiko, Mitrescu, Tudor şi Boştină. Antrenor: Neven Hrupec
HC Zalău: Inculeţ, Diaconu – Constantinescu (10), Bardac (4), Rob (2), Trif (1), Puiu (1), Cîrligeanu (1), Klimek (1), Tămaş, Pop, Ţurcaş, Bloj şi Onicaş. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici
Rezultatele complete din etapa a XVII-a: HCM Roman – Corona Braşov 24 – 27, CSM Bucureşti – Rapid Bucureşti 34 – 26, HCM Baia Mare – HC Alba Sebeş 35- 27, CSM Unirea Slobozia – HC Dunărea Brăila 23 – 32, Universitatea Alexandrion Cluj – Măgura Cisnădie 28 – 26, SCM Craiova – HCM Râmnicu Vâlcea 28 – 24, CSM Ploieşti – HC Zalău 22 – 20.
Finanţator HC Zalău: Consiliul Judeţean Sălaj. Acţionari: Inserco, Total AS, Ady Com, Damco Press. Colaboratori: Cento Group, Hanul Drumeţilor, Brilliant Parc, SC STC Invest SRL, Vidalis, Magazin Sălăjean, Sălăjeanul TV şi Accent Art.
1. CSM Bucureşti 16 16 0 0 507 – 350 48p
2. HCM Baia Mare 16 15 0 1 515 – 376 45p
3. HC Dunărea Brăila 16 10 1 5 437 – 409 31p
4. Corona Braşov 16 9 2 5 454 – 422 29p
5. CSM Ploieşti 16 8 3 5 467 – 434 27p
6. HCM Roman 16 8 2 6 416 – 405 26p
7. SCM Craiova 16 8 2 6 441 – 439 26p