Gheorghe Tadici, manager HC Zalau: Stiam ca ne va astepta un meci greu la Deva

Gheorghe Tadici, manager HC Zalau:  Stiam ca ne va astepta un meci greu la Deva

CSM Cetate Devatrans – HC Zalau 24 – 20 (14 – 12)

Handbal Club Zalau a pierdut cu scorul de 24 – 20, in deplasare, la CSM Cetate Devatrans, ultimul meci din actualul sezon al Ligii Nationale de handbal feminin. Fetele pregatite de Tadici si Radulescu au avut un inceput bun de meci, conducand cu scorul de 2 – 0, dupa care gazdele au reusit sa egaleze situatia pe tabela, mergandu-se cap la cap pana la scorul de 9 – 9. Pana la pauza, devencele au reusit sa intoarca rezultatul in favoarea lor, conducand cu scorul de 14 – 12. Trebuie insa mentionat ca handbalistele zalauance au ratat multe ocazii pe parcursul primelor 30 de minute, multe dintre ele fiind chiar din situatie de om la om. Diferenta s-a facut in primele zece minute ale reprizei secunde, cand zalauancele au ratat nu mai putin de patru lovituri de la sapte metri, dandu-le astfel posibilitatea gazdelor sa se distanteze pe tabela. Pe final, HC Zalau a mai avut cateva momente cu evolutii bune, insa insuficient pentru a putea schimba ceva pe tabela. Evolutii destul de modeste au avut Adriana Holhos si Mihaela Ivan, care nu au marcat nici un gol in cele 60 de minute, dar si extrema Florina Turcas, care a inscris un singur gol. Stiam ca ne va astepta un meci greu la Deva, fiindca ele (n.r. CSM Cetate Devatrans) au jucat cu . Chiar si in aceste conditii, am inceput mai bine meciul, insa pe parcurs am ratat multe ocazii din situatii favorabile, dar si patru lovituri de la sapte metri. A fost si mai greu sa facem un rezultat bun, atata timp cat interii si o extrema nu ne-au ajutat aproape deloc, a declarat Gheorghe Tadici. Chiar daca a pierdut meciul de la Deva, managerul zalauan a afirmat ca este multumit de locul pe care il ocupa echipa sa la finalul campionatului. Totusi, am terminat campionatul pe locul noua, la egalitate de puncte cu locul opt. S-ar fi putut mai mult daca aveam jucatoarele de anul trecut. E bine, totusi, ca suntem aici. Sunt multumit pentru ca se vede munca pe care am facut-o. La goluri primite suntem pe locul doi, dupa Valcea, iar acest lucru inseamna ca avem o aparare buna. Pentru o echipa de top, trebuie sa ai in primul rand o aparare buna. Se vede ca fetele au calitati volitive. Urmeaza sa facem in zilele urmatoare o analiza impreuna cu conducerea clubului, pentru a vedea daca putem realiza obiectivele pe care ni le dorim pe viitor. HC Zalau a terminat pe pozitia a noua sezonul 2008 – 2009 al Ligii Nationale, avand 22 de puncte acumulate.

Pentru HC Zalau au marcat: Coadalata (5), Czeczi (4), Babeanu (3), Bidascu (3), Viscreanu (2), Tamas (2), Turcas (1).