FC Zalău, victorie în al doilea amical

Fără africanul Salif Nogo, care va ajunge cel mai devreme la Zalău în cursul zilei de joi, formaţia pregătită de Constantin Olariu şi Cristian Oros a dispus cu scorul de 3 – 2 de Ardealul Cluj, formaţie ce evoluează în Liga Elite a Campionatului Naţional de juniori republicani.
Scorul l-au deschis zălăuanii, prin atacantul Alexandru Pop. Gazdele au restabilit egalitatea, dar, până la pauză, „alb-albaştrii” au trecut din nou în avantaj prin Cătălin Odenie.
După revenirea de la vestiare, zălăuanii au mai înscris o dată, prin Florin Istrate, care a transformat o lovitură de pedeapsă, iar clujenii au redus din handicap până la finalul jocului.
Sâmbătă este programat al treilea amical pentru FC Zalău, împotriva colegei de serie, Viitorul Ulmeni. Meciul va avea loc la ora 10, pe terenul din Parcul Sportiv „Iuliu Haţieganu” Cluj-Napoca.
În primul meci de verificare, desfăşurat sâmbătă, FC Zalău a terminat la egalitate, scor 2 – 2 duelul cu Atletic Olimpia Gherla.
FC Zalău (repriza I): Claudiu Băican – Sergiu Bercean, Paul Mateciuc, Kurti Eduard, Alexandru Taloş, Cătălin Odenie, Gabriel Coţi, Marius Hosu, Răzvan Meleg, Falviu Porumb şi Alexandru Pop.
FC Zalău (repriza a II-a): Andrei Pop – Grigore Turda, Paul Mateciuc, Ionuţ Ţîrlea, Alex Taloş, Raul Stanciu, Gabriel Coţi, Radu Ungurian, Beniamin Boka, Florin Istrate şi Cristian Tăbârţă.