FC Zalău revine pe podiumul Ligii a III-a

Chiar şi fără aportul a patru titlulari, FC Zalău a reuşit să se impună vineri după-amiaza cu scorul de 2 – 0 pe teren propriu în faţa Unirii Dej, formaţie situată pe locul opt înaintea partidei de la Zalău. Scorul a fost deschis de atacantul Cristian Tăbîrţă, în minutul 35, care a primit o pasă în careu de la Sergiu Bercean, a întors un fundaş advers, după care a trimis balonul în plasă.
La pauză, antrenorii Dejului au efectuat trei modificări, în speranţa că jocul echipei va arăta mai bine în partea secundă, dar Zalăul nu a cedat, reuşind să aibă chiar o evoluţie mai bună decât în prima repriză.
Scorul putea deveni 2 – 0 în minutul 67, dar şutul trimis de Beniamin Boka din marginea careului a lovit bara transversală. A venit, însă, minutul 78, când Alexandru Pop a primit o pasă în flancul stâng, a trecut de portarul advers şi a înscris în poarta goală dintr-un unghi mort, din apropierea liniei de fund a terenerului.
Scorul final putea să fie chiar 3 – 0, însă Lucian Todea a ratat în minutul 90 o lovitură de pedeapsă obţinută de Radu Ungurianu.
„Prima repriză a fost una destul de modestă, dar în partea doua am dominat jocul, iar victoria putea fi mult mai clară. Mă bucur pentru cele trei puncte şi felicit jucătorii pentru acest rezultat. De această dată, atacanţii au fost la înălţime”, a declarat preşedintele Ioan Morar.
În urma victorie obţinute vineri, FC Zalău a revenit pe poziţia a treia în clasament, loc pe care a şi început partea a doua a campionatului. „Alb-albaştrii” se află la două puncte îb spatele ocupantei locului secund, ACS Comuna Recea şi la cinci în spatele liderului FC Hermannstadt Sibiu.
Rezultatele complete din etapa a 20-a: ASA II Târgu Mureş – CS Oşorhei 0 – 2, Unirea Jucu – CS Iernut 3 – 0, Sănătatea Cluj – Viitorul Ulmeni 1 – 1, FC Zalău – Unirea Dej 2 – 0, Gaz Metan II Mediaş – Recolta Dorolţ 2 – 3, ACS Comuna Recea – Avântul Reghin 4 – 2, FC Hermmannstadt – FC Bistriţa 3 – 0.
FC Zalău: Claudiu Băican – Sergiu Bercean, Daniel Celea, Paul Mateciuc, Ionuţ Ţârlea, Lucian Todea (min. 90, Alex Taloş), Gabriel Coţi, Beniamin Boka (min. 83, Răzvan Meleg), Marius Hosu (min. 80, Radu Ungurianu), Alexandru Pop şi Cristian Tăbîrţă. Antrenori: Constantin Olariu (principal) şi Cristian Oros (secund)
Unirea Dej: Szekely Lorand – Dan Plăian, Kereki Mihai, Kovacs Szabolcs, Ioan Podină, Adrian Nalaţi, Cătălin Itu, Alexandru Blaj (min. 46, Paul Obreja), Antoniu Giurgean (min. 55, Andrei Suciu), Florin Alexandru (min. 46, Ferhaoui Stephane) şi Florin Blaj (min. 46, Paul Bogdan). Antrenori: Gică Barbu (principal), Costel Bădan (antrenor secund)