FC Zalău rămâne în plasa liderului

Partida de la Zalău a început cu un moment de regulegere în memoria celui mai mare arbitru român din istorie – Nicolae Rainea, decedat miercuri dimineaţa, la vârsta de 81 de ani.
FC Zalău a avut şansa deschiderii scorului după numai un sfert de oră, şutul trimis de Bogdan Roghină din marginea careului lovind bara transversală. Golul primei reprize a venit în minutul 20, Andrei Ceaca înscriind printr-un şut din interiorul careului. Nigerianul Kuku putea să-şi treacă şi el numele pe lista marcatorilor în minutul 34, când a scăpat singur cu portarul advers, dar a ales să-l dribleze pe acesta, după care a şutat în plasa laterală.
Jocul zălăuanilor a arătat mai bine în partea a doua, iar formaţia pregătită de Călin Pop şi Cristian Oros şi-a majorat avantajul după opt minute de la reluare. Adrian Sabău a trimis o centrare de pe partea dreaptă, Andrei Ceaca a apărut la finalizare, dar lovitura de cap a acestuia a fost respinsă în prima fază de portarul advers. Balonul a ajuns tot la atacantul zălăuan, care a doua oară nu a mai greşit ţinta, înscriind printr-un şut la colţul lung şi reuşind „dubla”.
Tabela a închis-o mijlocaşul Raul Stanciu, care a executat perfect o lovitură liberă din marginea careului, lăsându-l fără replică pe portarul oasepţilor.
Ultimele 20 de minute ale partidei s-au desfăşurat pe o ninsoare cum rar s-a mai văzut în această perioadă a anului, iar jocul a decurs mai mult la mijlocul terenului.
În urma acestei victorii, FC Zalău rămâne pe poziţia secundă, la egalitate de puncte cu liderul FCM Baia Mare şi la patru puncte în faţa ocupantei locului trei, CSM Sighetu Marmaţiei, pe care o va întâlni în etapa viitoare în deplasare.
FC Zalău: Claudiu Băican – Adrian Sabău, Alin Mutu, Iulian Petrache, Victor Dulap, Kinczel Ervin, Bogdan Roghină (min. 57, Cristian Tăbârţă), Raul Stanciu, Vasile Pop, Benjamin Kuku şi Andrei Ceaca. Antrenori: Călin Pop (principal) şi Cristian Oros (secund)
CS Oşorhei: Teodor Deac – Robert Turcan, Lavrincsik Ladik, Andrei Mălaiu (min. 90, Alin Lascu), Marcel Hering, Şerban Pop, Alin Moise (min. 64, Mădălin Selejan), Mădălin Trip, Răzvan Gura, Darius Costea (min. 37, Sorin Ban) şi Ovidiu Popa (min. 69, Sergiu Ban). Antrenor: Kovacs Rudolf
Rezultatele complete: FC Zalău – CS Oşorhei 3 – 0, Metalurgistul Cugir – FCM Baia Mare 0 – 3, Sănătatea Cluj – CS Iernut 5 – 4, Avântul Reghin – Arieşul Turda 0 – 1, Unirea Dej – Unirea Jucu 1 – 2, SC Sânmartin – CSM Sighetu Marmaţiei 1 – 2, Gloria Progresul Bistriţa – Industria Galda 1 – 1.
14. Sănătatea Cluj 18 2 3 13 19 – 53 9p

One Thought to “FC Zalău rămâne în plasa liderului”

1. […] Lupta pentru promovarea în Liga a III-a continuă să fie încinsă, toate cele trei candidate la promovare câştigând duelurile din cadrul etapei a XVIII-a. FC Zalău a dispus cu scorul de 3 – 0 pe teren propriu de CS Oşorhei, după ce la pauză scorul a fost 1 – 0. Liderul FCM Baia Mare s-a impus cu scorul de 3 – 0 pe terenul formaţiei Metalurgistul Cugir, iar ocupanta locului trei, CSM Sighetu Marmaţiei, a câştigat pe final de meci jocul susţinut în deplasare, la Sânmartin, scor final 1 – 2. Partida de la Zalău a început cu un moment de …read more […]