FC Zalău rămâne fără victorie în deplasare după 17 etape

Deşi spera să producă surpriza etapei, FC Zalău a pierdut cu scorul de 0 – 2 jocul susţinut vineri după-amiaza, pe terenul formaţiei Unirea Jucu. Gazdele au avut avantaj de 1 – 0 la pauză, iar după cinci minute de la reluare, au stabilit scorul final.
Unirea Jucu nu-şi permitea să mai facă paşi greşiţi, având în vedere că obiectivul propus de conducere este promovarea în Liga a II-a, în timp ce FC Zalău aborda jocul fără nicio presiune, deoarece nu are stabilit un obiectiv clar în acest sezon.
Clujenii au pus în pericol poarta Zalăului încă din primele minute, având câteva ocazii importante în prima jumătate a reprizei întâi, în timp ce zălăuanii au replicat cu două şuturi trimise de Stanciu şi Copilescu, apărate fără emoţii de portarul Adrian Horvath.
Unirea Jucu a deschis scorul în minutul 30, prin Daniel Brumă, care l-a învins pe portarul Cristian Man cu un şut din şase metri.
După cinci minute de la reluare, Unirea Jucu a mai înscris o dată, stabilind scorul final, 2 – 0. Alexandru Pop a profitat de o neînţelegere între fundaşul Tonko Robert şi portarul Cristian Man, trimiţând balonul în plasă din numai câţiva metri.
Până la final, FC Zalău a avut o singură ocazie periculoasă, în minutul 70, prin Raul Stanciu, al cărui şut a fost respins cu greu de sub transversală de portarul gazdelor.
Unirea Jucu: Adrian Horvat – Alexandru Pop, Mihai Maxim (Pop Patrik), Rareş Pintea (min. 52, Cosmin Siecoban), Florin Fizeşan, Daniel Brumă, Vlad Opriş (min. 46, Gabriel Coţi), Marius Pistol, Sebastian Rus (min. 64, Olimpia Bucur), Mihai Kerekki şi Ionuţ Budecan. Antrenor: Gică Barbu
FC Zalău: Cristian Man – Alberto Vălimăreanu, Paul Gheţu, Robert Tonko, Louis Copilescu (min. 75, Sergiu Bercean), Alexandru Flueraş, Alexandru Neagotă (min. 68, Vlad Tohat), Raul Stanciu, Ibrahim Jamilu, Cristian Tăbârţă şi Alexandru Pop (min. 55, Boris Ţugui). Antrenori: Constantin Olariu (principal) şi Cristian Oros (secund)