FC Zalău, pas cu dreptul în noul sezon

Formaţia pregătită de Călin Pop şi Cristian Oros s-a impus cu scorul de 4 – 2 pe terenul nou-promovatei, CS Iernut

Cu şapte jucători noi în formula de bază, FC Zalău a avut un debut perfect de sezon, câştigând sâmbătă după-amiaza cu scorul de 4 – 2 pe terenul formaţiei mureşene, CS Iernut, echipă nou-promovată în Liga a III-a.
Jucătorii pregătiţi de Călin Pop şi Cristian Oros s-au instalat în jumătatea adversă încă din primele minute, iar nigerianul Ibrahim Jamilu a reuşit deschiderea scorului după numai 13 minute de joc. Gabriel Ţiriac a mărit avantajul Zalăului în minutul 25, printr-un şut din colţul careului, însă, cu două minute înainte de finalul primei părţi, gazdele au redus din handicap prin Ovidiu Meruţiu.
Echipă zălăuană a jucat la fel ofensiv şi în repriza a doua, Bogdan Roghină înscriind pentru 3 – 1 în minutul 50. Acesta a reuşit „dubla” în minutul 76, ducând echipa zălăuană la trei goluri avans. Până la final au mai marcat şi gazdele o dată, prin Răzvan Stoica.
În etapa viitoare, FC Zalău va primi vizita formaţiei Gloria Progresul Bistriţa, partida fiind programată vineri, de la ora 17, pe Stadionul Municipal.
FC Zalău: Claudiu Băican – Vlad Lung, Adrian Sabău, Cosmin Cosma (cpt.), Viorel Ionaşcu, Ervin Kinczel, Ibrahim Jamilu, Benjamin Kuku, Raul Stanciu, Gabriel Ţiriac şi Cristian Tăbârţă (min. 46, Bogdan Roghină). Antrenori: Călin Pop (principal) şi Cristian Oros (secund)