FC Zalău, învinsă în ultimele cinci minute pe terenul liderului Luceafărul Oradea

FC Zalău, ocupanta penultimului loc în Seria a V-a a Ligii a III-a înaintea acestei etape, a întâlnit sâmbătă, în deplasare, liderul Luceafărul Oradea. Diferenţa mare din clasament nu a fost atât de vizibilă şi în teren, bihorenii impunându-se la limită, scor 2 – 1.
Scorul a fost deschis de FC Zalău, în minutul 62, prin Viorel Ionaşcu, care l-a învins pe portarul gazdelor cu un şut-centrare.
Şapte minute au durat speranţele zălăuanilor, Luceafărul Oradea restabilind egalitatea în minutul 69, prin Arnăutu. Golul victoriei pentru gazde a venit în minutul 85, fiind înscris de Selif Nogo, fost jucător în Liga I la Oţelul Galaţi, Poli Iaşi şi Astra Giurgiu.
În urma acestui eşec, FC Zalău a coborât pe ultimul loc în Seria a V-a, iar în etapa viitoare va sta, având în vedere că ar urma să primească vizita echipei Luceafărul Bălaan, care s-a retras din campionat.